Obyvatel třípokojového bytu ve Vyškově, kterému dodává teplo vyškovský podnik tepelného zásobování Vyteza, letos ušetří v porovnání s loňskem téměř tisícikorunu. Narozdíl od nájemného, vodného a stočného či poplatku za odvoz odpadu, které ve Vyškově podražili, bude vytápění levnější. A to ještě víc, než Vyteza ohlásila na začátku roku.

Z loňské ceny, která se vyšplhala až na 648 korun za gigajoul, klesla platba letos v lednu na 594 korun. Od února to bude 572 korun. „Valná hromada společnosti, kterou je Rada města Vyškova, rozhodla o dalším snížení ceny tepelné energie, a to o dvaadvacet korun. Jeden gigajoul tak přijde na pět set dvaasedmdesát korun včetně desetiprocentní daně z přidané hodnoty. To jsou dvě koruny a šest haléřů za kilowatthodinu,“ informoval jednatel společnosti Vyteza Michal Koutník.

To znamená, že lidé od února zaplatí o šestasedmdesát korun na gigajoul méně než v únoru loňského roku.
Vedení města tak chce podle Koutníka lidem alespoň částečně ulevit v době ekonomické krize.
Pro podnik Vyteza to ovšem znamená méně peněz na modernizaci. „Budeme muset zpomalit obnovu technologie sloužící k produkci tepelné energie,“ byl si jistý Koutník.

Upozornil, že ceny za teplo kopírují vývoj ceny zemního plynu. A ta po několika měsících poklesu v loňském roce od zahájení topné sezony opět roste. Může se tedy stát, že i cena za teplo opět mírně vzroste. Výsledná cena tepelné energie zůstane ale o zaručených dvaadvacet korun za gigajoul nižší.
Podle Koutníka udržuje Vyteza celou dobu nejnižší možné ceny, které zajistí vyrovnané hospodaření společnosti. Městu nepřinášejí zisk.

Vyteza dodává teplo do tří tisíc sedmi set domácností. Odběratelé nižší cenu vítají. „Každá uspořená koruna potěší. Když jde cenu snížit pro letošek, doufám, že to půjde i do budoucna. Sami se snažíme pro šetření dělat co nejvíc. Naše bytové družstvo dům zateplilo a úspora je vidět,“ okomentovala zprávu obyvatelka bytu ve vyškovské čtvrti Hraničky Miluše Planičková.

Také Bučovičtí, jejichž byty spravuje stavební bytové družstvo Nový život, letos zaplatí za teplo méně. „Pro rok 2009 stanovila firma Erding, která vlastní teplárny, za dodávku z plynových zdrojů 549 korun za gigajoul a ze zdrojů na uhlí 579 korun za gigajoul. Pro rok 2010 platí cena 495 korun za vytápění plynem a 499 za vytápění uhlím,“ informovala předsedkyně stavebního bytového družstva Nový život Bučovice Dagmar Janíčková.
Slavkov podrží podle Květoslavy Novotné z odboru bytového a tepelného hospodářství slavkovského městského úřadu za gigajoul zhruba stejné ceny jako vloni. Pohybují se v jednotlivých lokalitách od 640 do 649 korun včetně daně.