Uplynulý víkend se navíc nesl ve znamení teplotních rekordů. Úsměvný paradox představovala víkendová nejteplejší jihomoravská lokalita, kterou se stala Lednice na Břeclavsku. Meteorologové tam v sobotu naměřili patnáct a půl stupně Celsia, o dvě desetiny stupně chladněji bylo ve Strážnici na Hodonínsku.

Na jižní Moravě se jednalo o jediné dvě lokality, kde teplota překonala patnáctistupňovou hranici. Podle Gražyny Knozové z klimatologického oddělení brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu se jedná o neobvykle vysoké teploty.

Magdaléna Blažková.
Když stupně utíkají datům

Letošní začátek února označila za teplejší, než je běžné. Průměrná teplota v období od 1. do 11. února kolísala v Jihomoravském kraji mezi sedmi a osmi a půl stupni Celsia, v průměru pak činila 7,7 stupně.

„Pokud bude nadprůměrná teplota pokračovat i v následujících dnech, může se jednat o něco výjimečného. V našich geografických podmínkách ale teplé období nejčastěji střídá ochlazení. Začátek loňského února byl chladnější než obvykle, ale pak přišlo velmi teplé období, kdy se teplota pohybovala podobně vysoko jako minulý týden. Nakonec byla průměrná teplota loni v únoru 2,8 stupně Celsia,“ vysvětlila Knozová.

Ve výpravní budově na brněnském hlavním nádraží pokračuje rekonstrukce pravého křídla. Foto: Deník/Aneta Zugarová
Proměna nádraží. Finišuje rekonstrukce pravého křídla výpravní budovy v Brně

Zimní bundy a kabáty rozepnou lidé i v tomto týdnu, kdy se budou teploty v Jihomoravském kraji pohybovat v maximech kolem deseti stupňů Celsia. Ve čtvrtek pak kolem jedenácti stupňů, v pátek by teploty měly vyšplhat až ke třinácti stupňům Celsia. „O víkendu bude pokračovat teplé oceánské proudění, začátkem příštího týdne se přechodně slabě ochladí, zejména v nočních hodinách,“ upřesnila Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Právě příznivé počasí se v posledních dnech začíná projevovat na jihomoravské přírodě. Zahlédnout lze nyní například rašící sněženky, které však standardně rostou teprve začátkem března. „Přechodné teplé období v zimě bývá, cibuloviny jsou často narašené a vylezlé ze země už před Vánoci. Nicméně návrat zimy a mrazíků jejich růst a kvetení pozastaví a obvykle jim nijak neublíží,“ podotkla vedoucí botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Magdaléna Chytrá.

Nezvykle teplé únorové teploty probouzejí k životu jarní rostliny.Nezvykle teplé únorové teploty probouzejí k životu jarní rostliny.Zdroj: Deník/Terezie Heinz

K tomu, aby cibuloviny vyrašily nebo dokonce vykvetly, nemusejí přechodně zvýšené zimní teploty nutně stačit. Jde také o to, jak dlouho byl předtím mráz a do jaké hloubky je zmrzlá půda. Pokud je promrzlá hlouběji, nepomůže rostlinám ani několik teplých dnů.

„Je to princip lesa, kdy jarní byliny raší a kvetou ještě před vyrašením listí na stromech, protože mají dost světla. Stromy potom raší daleko později, až si z hloubky země vytáhnou vodu až do koruny stromu nahoru,“ pokračovala Chytrá.

Orloj vydává speciální kuličky při příležitosti premiéry filmu Franta mimozemšťan.
Kvůli premiéře Franty mimozemšťana padaly z brněnského orloje speciální kuličky

Upozornila rovněž, že se zatím nejedná o jaro v pravém slova smyslu. Při pohledu do kalendáře se totiž lidé stále nacházejí v polovině zimy, která se dle Chytré ještě v plné síle vrátí. Některé druhy rostlin navíc jednoduše kvetou v zimě, patří mezi ně mimo jiné jasmín nahokvětý, krokusy, ptačince nebo právě lísky.

Důležité je také konkrétní umístění rostlin. „Na jižní osluněné straně, u zdi, ve dvoře, jinými slovy v chráněné teplejší poloze může být všechno rychlejší než na severní straně, v dolíku nebo u řeky, kde táhne studený vzduch, i když jsou od sebe místa vzdálená třeba jen sto metrů,“ doplnila expertka z brněnské Masarykovy univerzity Magdaléna Chytrá.

Aquapark v brněnských Kohoutovicích čeká modernizace.
Proměna aquaparku v Kohoutovicích. Na brněnské plovárně vymění tobogán

Průměrné únorové teploty se v posledních více než šedesáti letech měnily v intervalu od -6,2 stupně Celsia v roce 1986 do pěti stupňů v roce 2020. Celkově se únor vyznačuje značnou proměnlivostí teploty vzduchu, dlouhodobý trend je ale rostoucí. Průměrná únorová teplota v období od roku 1991 do roku 2020 činila pro Jihomoravský kraj 0,3 stupně Celsia.

„Zatím se zdá, že i letos bude únor nadprůměrně teplý. Jak moc, to ukážou další dny. Vpády chladného vzduchu, které jsou způsobené jeho celkovou cirkulací v Evropě ale musíme očekávat i do budoucna,“ zhodnotila Gražyna Knozová z klimatologického oddělení brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.