V souvislosti s tím uvažovala nad dopady například obyvatelka Marie Piňosová. Obává se, že už tak často nepříjemný provoz ještě nabere na síle. „Bydlíme v ulici Víta Nejedlého směrem na Radslavice, máme rodinný dům. Syn chodí do školy a jelikož k nám nevede chodník, je to tady hrozné už nyní. Maximální rychlost je sedmdesát kilometrů za hodinu, ale nikdo to nedodržuje,“ popisovala Piňosová.

Oprava a s ní související omezení jsou ale nezbytná. Stav mostu posuzovali silničáři a zařadili jej na nejhorší sedmý stupeň, tedy havarijní. „Dochází na něm k rozevírání parapetních zdí, což se projevuje trhlinami ve vozovce. Přes ně zatéká do konstrukce mostu a tím dochází k jejímu narušování,“ vysvětlil aktuální stav Richard Pokorný ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Práce začnou 15. září a podle předběžných informací potrvají až do 10. prosince. Dělníci musí odstranit materiál až na úroveň kamenného zdiva, poté vše vybudují znovu.

Alej byla poškozena v souvislosti s přípravami koncertu, s obnovou pomohou pořadatelé.
Po koncertě Stinga dohlédne radnice ve Slavkově na obnovu poškozené aleje

Vyškovský místostarosta Roman Celý zdůraznil, že most je ve vlastnictví kraje. „Je to dlouho očekávaná akce, jež je v plánu na dobu vlakové výluky. Jedná se o tepnu, která vede nejen k sídlišti Sochorova, ale zejména k rozsáhlé průmyslové zóně. Dopravní omezení bude komplikací,“ připustil Celý. Současně je přesvědčený, že stavební zásah je nezbytný. Lidé se proto musí obrnit trpělivostí.

Obnova se částečně překrývá s vlakovou výlukou, trať totiž vede přímo pod mostem. „Počítáme s ní v termínu od třetího do osmnáctého října a týká se úseku z Holubic přes Vyškov až do Nezamyslic,“ sdělila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Zámek v Račicích nabízí po rekonstrukcích několik prohlídkových okruhů.
V račickém zámku se po rekonstrukci můžete i ubytovat. Mění se v hotel

Na průmyslovou zónu Sochorova proudí denně tisíce aut. Most v minulosti už absolvoval četné opravy, které souvisely například s jeho nosností. Už začátkem letošního roku však silničáři upozornili na dlouhodobě neudržitelný stav.

OPRAVA MOSTU

Na silnici III/0462.

Předběžně od 15. září do 10. prosince.

Spojuje město s průmyslovou zónou.

Objížďka povede přes Dědice a Pustiměř.