„Asi před dvěma lety jsem přitom pro vyškovský betlém vymyslel novou koncepci. Přibude nová budova, v domečku budou dva tesaři a dvojice kovářů. Pozorovat řemeslníky při práci budou ještě dva chlapci,“ přibližuje Zedník.

Na výrobě figur přitom stále pracuje. „Mám je ještě rozdělané, takže práce pokračuje. Tak to bude pravděpodobně až do předání. Předpokládám, že koncem příštího týdne bude hotová řezbářská část, abych mohl figury ještě natřít,“ upozorňuje řezbář.

Vizualizace Nového zámku.
Zámku ve Vyškově chtějí vrátit zašlou krásu. Sál má znovu sloužit kultuře

Netají se zároveň ani dalšími plány do budoucna. „Další novinky k tomu už mám s městem nasmlouvané. Přibydou například muzikanti. Betlém je ale jako celek už sám o sobě dost velký, takže tady už není důvod pro výraznější rozšiřování,“ uvažuje Zedník.

I když vyřezává z lipového dřeva, rád ho také kombinuje s kovovými předměty denní potřeby. „Aktuálně mám plné ruce práce hlavně se zmíněným betlémem. Pracuji ale také na menších betlémech, mám takto rozpracované hned čtyři. Zatím tak u mě tedy vládne vánoční tématika,“ usmívá se řezbář z Vyškova.

Na vystavení betléma v nové podobě se mohou zájemci těšit už osmadvacátého listopadu, tedy na první adventní neděli. Na minulé svátky přibyly zejména postavy dětí a zvířata: pes, ovečka, kačeny i labutě. Popularitu si získal zvláště anděl, který oproti jiným postavám vyčníval a zájemci se tak s ním mohli vyfotografovat. „Když už jsem v dílně, práce na nich mě uklidňuje. Přemýšlím jen nad figurou a špatné myšlenky se mi tam nevlezou,“ prozrazuje Zedník.