Výrazně si polepšil například ve Slavkově u Brna. Zatímco v prvním kole prezidentské volby Drahošovi svůj hlas dalo 950 Slavkovanů, což představovalo necelých devětadvacet procent hlasů, v druhém kole ho podpořilo 1 980 obyvatel města. Se čtyřiapadesáti procenty hlasů tak Drahoš ve Slavkově zvítězil. „Výsledek svědčí o větší volební účasti a uvědomění lidí k volbám jít. Pokud Jiří Drahoš získal víc hlasů než v prvním kole, jsou to patrně hlasy voličů, kteří v prvním kole volili někoho jiného než finalisty,“ okomentoval starosta Slavkova u Brna Michal Boudný.

Kromě Slavkova Jiří Drahoš zvítězil rovněž v Křenovicích, Holubicích, Němčanech, Šaraticích a Zbýšově. A to přesto, že v prvním kole v nich byl stejně jako ve Slavkově úspěšnější Miloš Zeman. V prvním i druhém kole prezidentských voleb zvítězil Jiří Drahoš v Kobeřicích u Brna.

Nejtěsnější vítězství prezidenta Zemana pak zaznamenali v Heršpicích. Získal o jeden jediný hlas navíc, konkrétně 225, Jiří Drahoš pak 224. Volební účast v obci byla téměř třiasedmdesát procent. Nejúspěšnější byl Miloš Zeman v Podivicích, kde měli téměř jednasedmdesátiprocentní volební účast. V obci získal 82,86 procent hlasů.

Spokojený s celkovým výsledkem je například David Zahradníček z Vyškova. Prezidentské volby považuje za nejdůležitější, přesto, že se na volbě hlavy státu bude moct podílet až za pět let. „Těšil jsem se, že půjdu podpořit svého favorita Miloše Zemana. Bohužel budu mít osmnáct let až za několik dní, v únoru. Musel jsem tak jen nečinně sledovat, jak volby dopadnou. Doufal jsem, že pro něj dobře a že nás bude reprezentovat dalších pět let,“ byl nakonec s volbou starších obyvatel země spokojený mladík.

Ne všichni se však rozhodli k urnám vyrazit. Například Miroslava Buťáková má sice trvalé bydliště ve Vyškově, ale dlouhodobě žije jinde. Voličský průkaz pro druhé kolo si vyřídila, ale nakonec se možnosti volit hlavu státu vzdala. „Chtěla jsem volit v prvním kole pana Hilšera, protože si myslím, že mladý člověk ve vedení státu by nám pomohl. Nestihla jsem si ale vyřídit průkaz, tak z toho sešlo. Na druhé kolo jsem byla připravená," řekla Buťáková.

Po sledování debat se ale rozhodla, že nebude volit ani jednoho z kandidátů. „Není mi sympatický ani jeden, nesdílím stejné názory jako oni, takže jsem se možnosti volit vzdala dobrovolně. Kdyby byly ale volby povinné, rozhodla bych se pro pana Drahoše, už jen proto, že působí lépe," dodala.

Všechny volební lístky byly na Vyškovsku sečtené před čtvrtou hodinou odpoledne. Volební účast v okrese byla 67,78 procent, což je o necelých pět procentních bodů víc než před dvěma týdny. Dva dny prezidentských voleb se v regionu obešly bez problémů. Potvrdila to mluvčí Slavkova u Brna Veronika Slámová i velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček. „Nemáme nic hlášeného, byl klid,“ zmínil Sedláček.


KOMPLETNÍ VÝSLEDKY Z JEDNOTLIVÝCH OBCÍ VYŠKOVSKA SI PŘEČTETE V PONDĚLNÍM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST.