Lidé k testování přistupují i kvůli cestování za příbuznými přes svátky. „Podle našeho původního záměru jsme se měli odběrům věnovat třikrát týdně po čtyři hodiny. Od středy šestnáctého prosince jsme je však rozšířili na všechny pracovní dny. Za šest a půl hodiny tak stihneme minimálně osmdesát odběrů,“ doplnil Horák.

Zájem o testování zatím rozhodně neopadá. „Volné termíny máme aktuálně až od jednatřicátého prosince. Příští týden navíc rozšiřujeme odběry na zhruba sto denně. Aktuálně jsme takto do dnešního dne zachytili čtrnáct už covid pozitivních jednotlivců,“ pokračoval ředitel.

Od pondělí přitom nabízí Nemocnice Vyškov vyšetření protilátek IgG v krvi proti původci onemocnění Covid-19 nově pro samoplátce. Zájemce o vyšetření si musí zajistit odběr krve a vystavení žádanky u jejich praktického lékaře. Po zaplacení poplatku za vyšetření 380 korun na pokladně zanesou zkumavku s krví, žádanku a doklad o zaplacení na Oddělení klinické mikrobiologie mezi šestou a patnáctou hodinou. Vyšetření se bude provádět každé úterý a pátek.

Milostav Machálek, fotbal, trenér MFK Vyškov, SK Líšeň, Zbrojovka Brno.
Odvolaný kouč Machálek: Věřím, že ještě můžu ve fotbale něco dokázat

Část nakažených potřebuje pobyt na lůžku a zaměstnává tak podstatné kapacity nemocnice. „Stav pacientů hospitalizovaných s covidem je v naší nemocnici stabilizovaný. Třiačtyřicet jich máme na standartním oddělení, pět leží na jednotce intenzivní péče a další dva jsou na anesteziologickém a resuscitačním oddělení,“ vyjmenoval Horák.

Místní vyjadřují vůči zaměstnancům nemocnice solidaritu. „Mrzí mě tato situace a držím všem zdravotníkům, aby to vše ve zdraví zvládli. Doufám, že už konečně začnou být lidé zodpovědnější jednak vůči sobě, ale také vůči druhým okolo sebe,“ komentovala například Zuzana Frančiříková z Vyškova.

Na jako dalším z řady oddělení přitom zůstal omezený provoz na ambulanci rehabilitace. K dispozici tam jsou pouze pro stavy po úrazech, operacích, cévních mozkových příhodách a dále dle individuální domluvy. „Opatření souvisí s nedostatkem personálu,“ potvrdil ředitel.

Ilustrační snímek. Kamerový sledovací systém ve městě
Obávaná Albrechtova ulice: Slušní lidé se tudy bojí projít, přibydou v ní kamery

Pravidelné odběry krve zdravotníci každý týden zredukovali ze dvou dnů pouze na středu. Kvůli omezení provozu jí nepotřebovali tolik jako dříve. Mimořádně se však nemocnice otevřela pro dárce i tento pátek jako na poslední odběrový den v roce. „Byla to však pouze výjimka pro zajištění dostatečného množství krve na období vánočních svátků. Lednové odběry budeme řešit podle aktuální epidemiologické situace,“ dodal Horák s tím, že nejbližší odběrový den je stanoven až na středu šestého ledna.

Počet lidí pozitivních na covid v pátek podle statistik Krajské hygienická stanice Brno dosáhl souběžně čísla 756. Pokud započteme i uzavřené případy, celkem se v regionu nakazilo 4 546 lidí. „Vývoj počtu osob s pozitivním testem odpovídá již od druhé poloviny měsíce září komunitnímu šíření viru v populaci tak, jak jej známe u jiných respiračních infekcí,“ vysvětlila za KHS Brno Renata Ciupek.