Kvůli nedostatku peněz ve státním rozpočtu se totiž zastavily rekonstrukce a stavby dálnic i silnic. Pro obyvatele Moravských Málkovic to znamená vítanou úlevu, ale také zřejmě ještě další rok navíc, kdy bude těžba písku pokračovat.

Ještě loni se totiž nevědělo, jestli zásoby písku vystačí i na letošní těžbu. Díky sníženému zájmu o písek je teď jisté, že ano. „Zatím letos máme jen minimální těžbu, kvůli nedostatku peněz na dálnice nejsou žádné pořádné odběry. Záleží, jak se to bude vyvíjet dál, letos to odhaduji spíš na průměrnou až podprůměrnou těžbu,“ uvedl vedoucí lomu Libor Vítek.

I když je už teď zřejmé, že zásoby písku už nevydrží příliš dlouho, ještě dva roky se podle Vítka velice pravděpodobně těžit bude. „Je jasné, že ložisko není nevyčerpatelné. Až písek dojde, tak oblast lomu zrekultivujeme. Už jsme s tím začali v minulých letech, zavážíme vytěžené části lomu zeminou,“ řekl Vítek.

Ložisko písku mezi obcemi Orlovice, Boškůvky a Moravské Málkovice se sice nachází v katastru Orlovic, ale těžební ruch se nejvíc dotýká Málkovic, v jejichž těsném sousedství se lom nachází.

Na konec těžby se proto Málkovičtí těší. „Bojujeme s tím už dlouho. Jsem rád, že už se těžba blíží ke konci,“ uvedl před časem třeba Pavel Kužílek, který bydlí v těsné blízkosti cesty, kudy jezdí do lomu auta. Práce v lomu znamenají pro okolí hluk, prach, díry na silnicích a hustý provoz.

Letos si však kvůli utlumené těžbě Málkovičtí částečně oddechnou. „Zatím je všechno v klidu, nevšiml jsem si, že by těžili nebo naváželi, pokud něco, tak jen suť. V nejbližší době by měli vytěženou oblast překrýt půldruhého metru vysokou nepropustnou vrstvou. My čekáme ještě na závěrečnou zprávu České inspekce životního prostředí, podle toho zjistíme, co bude dál,“ podotkl starosta Moravských Málkovic Jan Bouda.

Na oplátku další opravy

Vedení obecního úřadu se navíc už před nějakou dobou podařilo vyjednat, aby oplátkou za nepohodlí společnost Skanska, která písek využívá, opravila nejenom ty silnice, které těžká nákladní auta poničila, ale i některé další cesty v obci.

Problémy mívali před časem také sousední Medlovice. Vzhledem k velké váze nákladních souprav to bylo nepříjemné hlavně pro rodinné domy stojící u silnice. „Jezdívala tu nákladní auta, lidem se třásly kredence, bylo to dost nepříjemné. Po nějaké době dostala auta příkaz používat objízdnou trasu, takže se to zlepšilo, i když čas od času někdo neposlechl a projel obcí. To však byli většinou soukromí dopravci,“ řekl medlovický starosta Bohuslav Klemsa.

Rozbitá cesta ale tamní obecní úřad trápí dál. „Za těch několik let, kdy tu nákladní auta jezdila, tu však zůstala rozježděná cesta, tak teď stále jen čekáme, jestli ji vůbec někdy někdo opraví,“ dodal Klemsa.