A to nejen po stránce stavebního materiálu, ale i po stránce přírodní. Kapitola těžby písku se ovšem nyní uzavírá. „Z místa se historicky vytěžily řádově desítky tisíc kubíků písku. Podstatná část lokality je už vytěžená i zrekultivovaná. Zbývá poslední, ale stále velký zemník, z něhož se písek využil při vzniku nové zastavěné části obce, kde práce skončily asi před čtyřmi lety," oznámil starosta Němčan Martin Krátký.
V místě je teď zhruba patnáctimetrová pískovcová stěna. „Před časem jsme dostali rozhodnutí krajského úřadu, které nám povoluje zemník zavézt hlínou, vykopanou při současné stavbě kanalizace," prozradil Krátký.
Podle něj se tak zabijí dvě mouchy jednou ranou. „Zaprvé ušetříme na nákladech za kanalizaci, protože nebudeme muset platit za skládkování vykopané zeminy. Jedná se o obyčejnou hlínu, nejsou v ní žádné konstrukční části vozovky, ani to není ornice. Zadruhé tímto zásahem zabezpečíme potenciálně rizikové místo, protože uložení asi čtrnácti tisíc kubíků hlíny sníží velikost stěny zhruba na tři až pět metrů. Rekultivací zemníku zároveň vyjdeme vstříc také přírodě, protože lokalita je ochranáři velmi ceněná," je přesvědčený šéf obecního úřadu.
Pro místní to bude znamenat dvě věci. „Rádi bychom rozpoutali diskuzi o tom, jak následně lokalitu využít. Je to pěkné místo, daleko a zároveň blízko civilizace, kde by třeba mohl vzniknout tábor nebo park. Pakliže nějaká skupina lidí přijde se zajímavým nápadem na využití, vedení vesnice se nebude bránit ho podpořit," naznačil starosta.
Místem vede turistická stezka, nachází se na něm také odpočívadlo s informační tabulí. „Lidé do lokality rádi chodí na procházky, i když já osobně už jsem tam dlouho nebyla. Zřídit v místě nějaký pěkný parčík, to by určitě nebylo od věci," pokyvuje například obyvatelka Němčan Renata Včelařová.
Na druhý aspekt, který rekultivace zemníku přinese, upozornil němčanský kronikář a fotograf. „Dřív si místní, když potřebovali třeba půl kubíku písku domů na stavbu, zajeli na pískovnu a po domluvě si za pár korun něco odvezli. Je škoda, že se tohoto místního bohatství Němčany zbavují. Teď aby si lidé nechali vozit kubík písku za pět tisíc korun až z Bratčic," poukázal Reich. Podle starosty se však proti dalšímu těžení staví ochranáři. Jak upozornil, z biogeografického hlediska jsou Podsedky velmi významnou stepní lokalitou. Na tamní suchou půdu se podle Reicha váže biotop ohrožených teplomilných trávníků.
Fialová rostlina
Stále početnější je v místě silně ohrožená populace koniklece velkokvětého. „Z živočišných druhů se v místě vyskytuje chráněná ještěrka obecná i živorodá nebo slepýš křehký. Ve stěnách pískoven ještě před nedávnem hnízdily také břehule říční," vyjmenoval Reich. Krátký dodal, že místo obývají také suchomilní brouci.
V současné době se na okolí pískoven zaměřil ochranářský management Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Hořepník. Ten navrhuje shrnout písčitou půdu i s vegetací nad malou pískovnu, čímž se má podpořit růst vzácné vegetace. Zavážení zeminou ale prý lokalitu znehodnotí.
Podle starosty se má nicméně plánovaná rekultivace uskutečnit tak, aby se vhodné prostředí pro daný typ rostlin a živočichů zachovalo: mimo jiné také tím, že navezenou zeminu opět překryje vrstva písku.
Také není naplánovaná žádná výsadba, což bude rozdíl oproti už vytěžené a zrekultivované ploše, kde v polovině devadesátých let zapustila kořeny víc než tisícovka dubů, borovic, bříz nebo javorů a množství keřů. „Výsadbu neplánujeme na žádost ochranářů," vysvětlil starosta.