Vedení vesnice nyní zjišťuje, komu stavba patří. „Že je v našem katastru, ještě neznamená, že je náš. Ale nechali jsme i navrhnout opravu. Je nám však jasné, že ji sami nezaplatíme. Most využívají dva podniky, už teď víme, že jeden z nich se na rekonstrukci podílet nechce. Přitom by po něm tak těžká auta neměla jezdit," upozornil Masařík.

Tím podnikem jsou Lesy České republiky, které podle slov mluvčí Evy Jouklové v odpovědi na žádost obce odmítly, aby jejich auta most přestala využívat. „Jedná se o jedinou cestu, po které můžeme z lesa odvézt vytěžené dříví," sdělila Jouklová s tím, že ani nevidí jako reálné, aby se podnik podílel na opravě stavby.

„Je na cestě, která není, stejně jako samotný most, naším majetkem. Nemůžeme dávat peníze do něčeho, co nevlastníme," vysvětlila.

Podnik nicméně podle ní odeslal do Snovídek žádost o svolání jednání. Starosta se mu nebrání, zatím k němu ovšem nedošlo.

Podobný problém řešili také v sousedních Mouchnicích, kde rovněž most přes Kyjovku kontroloval statik. Závěrem bylo, že těžká auta po konstrukci jezdit můžou, stavba ovšem potřebuje rekonstrukci. I tam je problém v penězích.

Potíže s mostem přímo v obci pak řešili i Dětkovičtí. Situace se tam zkomplikovala, když se změnil způsob výpočtu nosnosti. „Tonáž byla dřív omezená na šestnáct tun, na což poukazovala i značka. Ta zmizela. Následně jsme zjistili, že se zátěž počítá pouze na nápravu, nikoliv celé auto. Takže teď po mostě jezdí mnohem víc těžkých aut. I navzdory tomu, že můžou využívat dálnici," povzdechl si dětkovický starosta Jan Vrána.

Jak dál zmínil, problémy s kamiony mají i obyvatelé. „Stěžují si na praskání domů," poznamenal.

Zatímco most ve Snovídkách si na opravu nějakou dobu počká, v Dětkovicích mají štěstí. Stavba patří kraji a silničáři mají v plánu pustit se do úprav. „Nicméně firma, která vyhrála výběrové řízení, odstoupila, takže se to bude řešit nejdřív příští rok. Máme opravit římsy, které jsou zvětralé," popsal šéf vyškovských cestářů Zdeněk Gardelka.

Pokud jde o zátěž mostu, nic se měnit nebude. „Pravidelně děláme prohlídky a podle toho určujeme nosnost. V Dětkovicích je most z tohoto hlediska v pořádku," dodal Gardelka.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ