Minulý měsíc totiž začala platit novela zákona o přestupcích. Obce podle ní musí ve vyhlášce zveřejňovat seznam akcí, které svým konáním můžou narušit noční klid. Dosud stačilo, aby pořadatelé dostali výjimku, o které rozhodoval obecní správní orgán. „Nově bude seznam akcí schvalovat zastupitelstvo," připomněl vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Ministerstvo vnitra chtělo předejít tomu, aby obce povolovaly jednorázově možnost rušení nočního klidu. „Máme ale za to, že v podstatě se toho moc nemění," naznačil Jurka.

Upozornil však, že se nabízí řada akcí, které se nedají dopředu předvídat. „Je to tedy hlavně o toleranci. Jsou pochopitelně věci, které se naplánovat příliš nedají. Pokud se někomu narodí dítě, tak to například otec bude chtít oslavit. Vše je o vzájemné toleranci okolí a samozřejmě i oslavujících, aby to nepřehnali," poznamenal místostarosta.

Výjimku mají mít pouze ty akce, které budou včetně konkrétního data konání uvedené v obecně závazné vyhlášce daného města nebo obce.

CO VYPLÝVÁ PRO MĚSTO?

Vyškov se nicméně vzhledem k problematickému znění zákona přiklání k vyčkávání. „Zastupitelé předevčírem vzali na vědomí postup radních. Vyčkáme na praktické dopady, které novela ve skutečnosti přinese. Podle vývoje situace v praxi přijmeme adekvátní opatření," nastínila mluvčí města Dana Ryšánková.

Také Slavkovští zatím sondují, jaký postup zvolí jiná města. „Protože právní názory na problematiku se lehce liší. Počítáme s tím, že dáme do zastupitelstva návrh na schválení vyhlášky. Minimálně za zámek víme, co do ní pošleme. Každý rok jsme dopředu věděli o akcích, které přesáhnou dvaadvacátou hodinu," zmínila Slámová.

Město zároveň připravuje informační kampaň, kdy dá organizátorům vědět, na kterém zastupitelstvu se bude o vyhlášce rozhodovat. Jejich úkolem bude do té doby zaslat termíny, ve kterých chtějí Slavkovany potěšit nějakou společenskou akcí. „Samozřejmě ji budeme moci aktualizovat," reagovala mluvčí na praxi, že obce takovou vyhlášku vydávají třeba jen jednou za rok.

Bučovický zastupitel Jiří Šarman chce obecně v otázce rušení jít ještě dál. Hodlá lidem o nedělích zajistit klid. „Jsem jednoznačně pro to, aby byl v neděli po určitou dobu vyhlášený zákaz používání sekaček na trávu, cirkulárek a dalších zařízení dělajících hluk," řekl na jedné z posledních schůzí zastupitelstva.

Starosta města Radovan Válek se tématu nebrání. Bude podle něj ale těžké najít shodu. „Někdo si chce v neděli sednout na zahradu a odpočívat, jiní nemají možnost si v týdnu udělat úpravy na svém pozemku," podotkl starosta.

Téma novely přestupkového zákona i zajištění nedělního klidu má být jedním z bodů na dalším jednání zastupitelstva. „Vše důkladně probereme," slíbil.