O vyhlášce o ochraně nočního klidu se v Bučovicích mluvilo už několik měsíců. „Vycházeli jsme také ze stížností lidí. Skutečně se někdy stávalo, že někdo řezal na cirkulárce brzy ráno. Ne proto, že to byla nutnost, ale aby naštval souseda. Takovému chování chceme zabránit. Dosud jsme neměli na rušitele klidu žádné nástroje," vysvětlil bučovický místostarosta Jiří Horák.

Opírat se o zákon město příliš nemohlo. Ten totiž jen stanovuje noční dobu, a to od desíti hodin večer do šesti ráno. O nočním klidu, a jak by měl vypadat, však v něm není ani zmínka. „Díky vyhlášce tak budou mít strážníci páky na ty, kteří budou záměrně narušovat klid ostatních a dělat schválnosti. Nevytvořili jsme ji proto, abychom obyvatele šikanovali, ale přesně naopak, abychom šikaně zabránili," doplnil Horák.

Na třináct hodin

Nová vyhláška striktně stanovuje noční klid na dobu, kterou udává zákon. V ní musí každý obyvatel města zachovávat klid a omezit hlučné projevy. Dál pak zkracuje dobu, kdy je možné pracovat s pilami, sekačkami, křovinořezy a dalšími hlučnými nástroji o sobotách, nedělích a svátcích na čas mezi osmou hodinou ráno a devátou večerní.

Vyhláška se ale týká také organizátorů společenských a sportovních akcí pořádaných venku. Končit budou muset v deset hodin večer. Dokument ovšem také připouští možnost výjimek, ty ale musejí schválit radní.

Ačkoliv je přesvědčený, že dokument má několik technických nedostatků, zvedl pro něj ruku například i bučovický zastupitel Zdeněk Koudelka. „Podle mě však nejde o jednu z nejdůležitějších městských vyhlášek. Bučovice jsou taková větší vesnice, příliš velké množství veřejných akcí tu nebývá," upozornil Koudelka.

Strážníci ji naopak vítají. „Čas od času míváme případy rušení nočního klidu. Obzvlášť pro starší lidi není příjemné, když jim návštěvníci restaurací v noci hlučí pod okny, nebo když soused o víkendu brzy ráno řeže na cirkulárce," poznamenal velitel městské policie Jiří Wasserburger.

Teď proti takovým narušitelům pořádku můžou strážníci zasahovat. „Každá vyhláška, která přispívá ke klidu ve městě, je dobrá," myslí si Wasserburger. O tom, jak vysoké budou pokuty za nedodržení vyhlášky, rozhodnou právě strážníci. „Budou je ukládat pravděpodobně v mezích zákona o přestupcích," potvrdil bučovický místostarosta.

Místní jsou přesvědčení, že vyhláška pomůže. „Nějací opilci občas v centru vykřikují i po půlnoci. Pokud díky vyhlášce strážníci budou moct pokutovat, rozhodně to vítám," uvedl obyvatel města, který nechtěl zveřejnit jméno.