Stovky řidičů z regionu stále nepospíchá s výměnou řidičského průkazu. Únavným frontám, nebo dokonce postihům z prodlení se tak vyhnou ti, kteří si vymění řidičský průkaz co nejdříve. Úředníci z odboru dopravy ve Vyškově totiž mají obavy z tlačenice na konci roku. Zatímco na konci února podle mluvčí vyškovské radnice Dany Bednářové nic k žádným velkým dramatům nenasvědčovala, nyní je situace zcela opačná.

„Stále na Vyškovsku zbývá na tři tisíce sedm set řidičů, kteří otálí. V současné době se zájem o výměnu řidičských průkazů snížil. Proto hrozí, že se do konce roku všechny vyměnit nestihnou. Nyní je opravdu nejvyšší čas,“ obávala se Bednářová.

Výměna se týká těch řidičských průkazů, které úřady vydaly od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000. Výměna probíhá už od začátku roku 2008. „Motoristé přestali chodit a máme obavy, že bychom to ke konci roku nemuseli kapacitně zvládat. Proto je žádáme, aby si na odboru dopravy, který ve Vyškově sídlí v budově zámku, požádali co nejdříve o jeho výměnu,“ informovala Bednářová. Připomněla, že úřední hodiny vyškovského odboru dopravy jsou kromě pondělí a středy také v úterý. A to od osmi do půl dvanácté a od půl jedné do tří odpoledne.

Úplně naopak jsou na tom ve Slavkově u Brna. Samozřejmě i tam se najdou motoristé, kteří nechají výměnu na prosinec, ale podle vedoucí slavkovského odboru dopravy Dagmar Janebové chodí lidé průběžně. „Určitě jsme v poslední době zaznamenali nárůst řidičů. Myslím, že je to hodně dané i tím, že je každý měsíc informujeme v městském zpravodaji,“ uvedla Janebová.

Počet motoristů, kteří si ještě nevyměnili řidičský průkaz:
konec února / začátek května
správní obvod Bučovice: 981 / 874
správní obvod Slavkov u Brna: 1570 / 1367
správní obvod Vyškov: 4877 / 3700
Zdroj: městské úřady

Podobným případem jsou také Bučovice. „Průkazy stíháme vyměňovat bez front. Řidiči si důležitost výměny uvědomují a chodí jich dost už nyní. Jakmile si lidé výměnu připomenou někde v tisku nebo v televizi, dojde jich hned vlna,“ potěšilo vedoucího bučovického odboru dopravy Zdeňka Kolaju.

I kdyby se motoristé rozhoupali a začali chodit ve větších počtech, musí počítat i s tím, že vyřízení nového průkazu trvá. „Po zkušenostech z předchozích etap výměn se dá předpokládat, že největší nápor žadatelů o výměnu řidičských průkazů čeká pracovnice na registru řidičů v listopadu a prosinci. Motoristé navíc musejí počítat s tím, že nový řidičák nedostanou hned, je zde až dvacetidenní lhůta pro vyřízení,“ upozornila Bednářová.

Své o tom ví třeba Vyškovan Radoslav Molčán. „Nechci nechávat vyřizování na poslední chvíli. Obětoval jsem radši kousek ze své dovolené. Řidičský průkaz nutně potřebuji pro své povolání. Kdybych jeho výměnu nezařídil včas, mohl bych mít problémy,“ svěřil se Molčán.

K výměně řidiči potřebují dosavadní oprávnění k řízení, fotografii a občanský průkaz. Lidé starší šedesáti let pak nesmí zapomenout i na posudek od lékaře. Podle Bednářové navíc žadatelé velmi často spoléhají na to, že je pracovnice odboru dopravy na místě vyfotí. Opak je pravdou. Fotografii si žadatel musí přinést sebou.