Součástí budou taneční, hudební i divadelní vystoupení. „A protože jsme se rozhodli akci spojit s již tradičním kloboukovým odpolednem, návštěvníci se mohou těšit i na módní přehlídku v podání elegantních dam z brněnského salonu Dantes,“ sdělila vedoucí Kulturního a informačního centra Martina Hašková.

Za Bučovice vystoupí kroužek country tanců při Klubu seniorů Přístav a cimbálová muzika CimBaHo ze Základní umělecké školy Arthura Nikische. Slovenskou stranu bude reprezentovat skupina Normani se svou poněkud netradičně zpracovanou pohádkou Šípková Růženka. „Když jsme ji v loňském roce viděli v Trenčíně, pobavila nás, a řekli jsme si, že by bylo dobré pozvat divadlo k nám do Bučovic. Bude se líbit dětem i dospělým,“ ujistila Hašková.

Představitelé města koupili starou hospodu, aby se lidé měli kde setkávat.
Bývalá hospoda v Bučovicích už slouží novému účelu. Lidé tam chodí za kulturou

Návštěvníci se tak mohou těšit na prezentace a prodej tradičního zlatavého moku vyráběného minipivovary z blízkého i vzdálenějšího okolí Bučovic a Trenčína. „Jarmareční stánky, které se objeví na akci, i parket, na němž vystoupí účinkující, město pořizuje z evropské dotace. Z ní momentálně zřizujeme i připojení elektřiny na Hradisko, díky čemuž bude možné v místě pořádat více kulturních akcí. Pro děti pak z dotace kupujeme houpačky, které budou instalovány na paloučku u ohniště pod Hradiskem, kde doplní stávající herní prvky,“ vyjmenovala vedoucí bučovického odboru rozvoje a územního plánování Kateřina Trtílková.

Na paloučku se odehraje i část dílniček pro děti v režii Domu dětí a mládeže Bučovice a na ohništi si zájemci opečou špekáčky. „Oheň připraví naše technické služby, k zapůjčení budou i opékačky, ale špekáčky bude nutné donést si vlastní,“ upozornila Hašková s tím, že oheň bude k dispozici až do dvacáté hodiny.

Příběh o Frankensteinovi sehrála v Bučovicích skupina Exulis. S představením objíždějí hrady a zámky napříč republikou.
Frankenstein a jeho monstrum. Hororový příběh si lidé vychutnali v Bučovicích

Dílničky pro děti budou také na Hradisku, kde město rovněž odprezentuje nové propagační video vznikající díky získané dotaci na projekt přeshraniční spolupráce TREBUCHET II. „Půjde o společné video lákající jak do Bučovic, tak i do Trenčína. Zaměřené bude na největší turistická lákadla obou měst,“ zmínila Hašková.

Vaření piva má v českých zemích dlouhou tradici, která je zásadním způsobem spojena se zakládáním měst ve středověku. Později se rozšířila i do městeček, proto vznikly pivovary také v Bučovicích. První se začal stavět pro Jana Šemberu v roce 1584, další vybudoval v roce 1875 židovský podnikatel Max Stiassny, který se následně v souvislosti se snižováním počtu pivovarů za současného zvyšování objemu produkce přeorientoval na výrobu samotného sladu. Ten byl vyráběn v Bučovicích ještě v první čtvrtině dvacátého století.

Areál kasáren v Bučovicích na Vyškovsku ovládl v pátek Den otevřených dveří. Na programu byly například ukázky bojové techniky, bojové činnosti a speciálního výcviku psů.
Tank i zbraně. Kasárna v Bučovicích v obležení. Návštěvníky lákali vycvičení psi

Tradicí, která je společná Čechům i Slovákům, se zástupci Bučovic společně s kolegy z Trenčína inspirovali právě pro společný projekt TREBUCHET II podpořený evropskou dotací z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika, jímž navázali na spolupráci z uplynulých let. „Vznikla v roce 2016 a dále ji prohlubujeme. Díky projektu TreBuChET jsme v Bučovicích před třemi lety obnovili lesopark Kalvárie a v Trenčíně bylo zrekonstruováno jižní opevnění tamního hradu a obnoven Třešňový sad, který jej obklopuje. Jsem rád, že ve spolupráci pokračujeme,“ dodal bučovický starosta Jiří Horák.

PROGRAM AKCE:
14.00 – Zahájení, přivítání návštěvníků zástupci města Bučovice a Trenčínského muzea
14.15 – Country tance (Klub seniorů Přístav Bučovice)
14.30 – Jak se vaří pivo I
15.00 – Kloboukové odpoledne – módní přehlídka (I. část)
15.20 – Jak se vaří pivo II
15.40 – Kloboukové odpoledne – módní přehlídka (2. část)
16.00 – CM CimBaho (ZUŠ Arthura Nikische Bučovice)
17.50 – Jak se vaří pivo III
18.00 – Šípková Růženka – parodie pro dospělé a otrlé děti /SK/
19.00 – Ukončení akce
14.00–18.00 – Dílničky pro děti (zajišťuje DDM Bučovice)
Možnost opékání špekáčků z vlastních zásob na ohništi na paloučku pod Hradiskem (do 20.00)