Lokalita je podle něj z hlediska nehodovosti riziková. „Komunikace spojující Brno s Uherským Hradištěm a následně Slovenskem je totiž trvale přetížená. Pravděpodobnost havárií je proto výrazně vyšší než na jiných komunikacích. Časté jsou na ní nehody zapříčiněné nesprávným předjížděním, nesprávným způsobem jízdy a podobně,“ dodal Malášek.

Potvrdil to také Pavel Čížek z jihomoravského BESIPU. „Vytížení ale není jen na I/50. To je v podstatě problém všech tranzitních silnic. Na lidi tady působí přetížení, spěch nebo agresivita,“ vyjmenoval hlavní faktory ovlivňující řidiče.

Masarykovo náměstí ve Vyškově.
Parkováním ničí chodníky. Neukázněné řidiče ve Vyškově neodrazují ani cedule

Největší riziko z pohledu řízení je podle jeho zkušeností právě při předjíždění. „Pokud nám okolnosti neumožňují bezpečně předjet vozidlo před sebou, je zapotřebí neriskovat a vyčkat na vhodnou příležitost. Při předjíždění navíc může ohrozit řidič nejen sebe, ale i ostatní vozidla, ať již ve směru jízdy, tak i protijedoucí,“ zdůraznil Čížek.

Sám za sebe doporučil všem účastníkům provozu, aby se hlavně vyhnuli riskování. „Ať raději přijedou o chvíli později, než aby řešili větší problémy kvůli chybě při předjíždění. Zdůrazňuji také apel na řidiče, aby byli v provozu pro ostatní "čitelní" v tom, co hodlají na silnici udělat. Narážím tím hlavně na znamení o změně směru jízdy,“ dodal na závěr Čížek.

Dvacetiletý cizinec policistům nadýchal po nehodě dvě promile.
Cizinec na Vyškovsku skončil s autem v příkopě. Nadýchal dvě promile

V lokalitě na I/50 se stávaly dopravní nehody i v minulosti, většinou se ale obešly pouze se zraněními. „V jednom případě se srazila tři vozidla v úseku mezi Křižanovicemi a Hodějicemi. Řidič mercedesu tam jel částečně do protisměru, kde narazil do nákladního vozidla. Mercedes se stal neovladatelným a střetl se s dalším osobním autem, které jelo za náklaďákem. Srážka si vyžádala čtyři zraněné,“ vzpomínala na jeden z případů mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová.

Další případ skončil srážkou dvou aut. „Řidička renaultu jedoucí v koloně vozidel směrem na Slavkov u Brna vzhledem k dopravní situaci zpomalila. Za ní jela Škoda Fabia. Její mladá šoférka však pravděpodobně nedodržela bezpečnou vzdálenost a narazila zezadu do renaultu. Ten skončil po srážce na střeše mimo komunikaci a žena za volantem utrpěla zranění,“ popsala další dramatickou situaci Musilová.

Poslední nehody na I/50 u Hodějic z minulého týdne se zúčastnily celkem čtyři osobní auta. Na místo za nimi dorazil také vrtulník záchranářů. Kromě jednoho mrtvého potřebovali na místě ošetření čtyři pacienti s lehkými až středně těžkými zraněními.