Každé ráno i v podvečer během dopravních špiček prakticky stejný obrázek. Kolony dlouhé tři nebo klidně i šest kilometrů. Momentálně nejproklínanějším místem regionu je podle všeho 210. kilometr dálnice D1 ve směru z Vyškova na Brno. Poslední týdny se v místě tvoří několikakilometrové kolony a nejinak tomu bude i v následují­cích dnech.

„V místě jsme zahájili nutné lokální velkoplošné opravy povrchu dálnice. Průjezdný je pouze levý jízdní pruh,“ informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Omezení se bude postupně týkat úseku mezi 210. a 208. kilometrem. Práce nicméně silničáři přeruší po celý první prázdninový víkend. Od 11. července pak začnou nanovo a opravy potrvají až do konce měsíce. „Omezení jsou dvoudenní, protože se jedná o vybourání a vyplnění výtluků zálivkovou hmotou. Nikdy se nevracíme do stejného místa a postupujeme každé dva dny po dvou stech metrech,“ vysvětlila mluvčí.

Uzavírka bude tak vždy v pondělí a úterý, středu a čtvrtek, sobotu a neděli. Pátky mají zůstat bez omezení. Opravy mají trvat až do 28. července. V místě už v polovině června silničáři zajišťovali prořezávání povrchu vozovky před zahájením rozsáhlých výsprav výtluků. „Omezení trvá každý den od rána až do dvacáté hodiny. Jen v neděli odpoledne, kdy se lidé vrací z cest, končíme v sedmnáct hodin,“ dodala Vápeníková.

V koloně krokem popojíždějících aut se už ocitl třeba řidič Jiří Malina. „Je to hrozné, zvlášť v tomhle vedru. Vadí mi hlavně, že se tam pracuje na pár metrech čtverečních, ale uzavírka je několikasetmetrová. Ucpaný je i nájezd na dálnici od Holubic, navíc asi každému znepříjemňují život ti řidiči, kteří nejsou schopní se hned zařadit do kolony a zkouší to přes odstavný pruh,“ zlobil se.

Další uzavírka čeká na řidiče regionu dnes. Tentokrát úplná. „Zatímco dosud byla v místě omezení na úseku silnice druhé třídy mezi Podomím a Drnovicemi dodatková tabulka pro vjezd alespoň obslužných aut, dnes dojde k úplné uzavírce. Ta potrvá do 31. července,“ uvedl vedoucí technickosprávního úseku vyškovské oblasti jihomoravské krajské správy a údržby silnic Jan Olejníček.

Kvůli rekonstrukci zničené silnice povolil vyškovský stavební úřad úplnou uzavírku druhého úseku silnice pro veškerou dopravu od křižovatky se silnicí III/37365 ve směru na Pístovice už před Drnovicemi.

Objízdná trasa vede přes Březinu, Kotvrdovice a Kulířov až přes Vyškov do Drnovic. „Dřív byla zavřená cesta k Račicím–Pístovicím, teď od začátku prázdnin se cesta uzavírá hned za Drnovicemi, dřív se z nich dalo touto silnicí vyjet. Kdo teď bude chtít do Ruprechtova, může to vzít přes Nemojany a Račice,“ vysvětlil vedoucí vyškovského odboru dopravy Petr Buchta. Celková rekonstrukce silnice skončí až na podzim.

Další velké uzavírky na Vyškovsku silničáři na dva měsíce prázdnin zatím neplánují. Na opravu tak stále čeká třeba úsek z Vážan nad Litavou vedoucí k silnici Slavkov u Brna – Hodonín. Na stavu silnice se podepsala především těžká nákladní doprava, která dovážela zeminu na nedalekou výstavbu motokrosové dráhy. „Jsme ve fázi výběrového řízení na firmu, která práce zajistí. Až ta si pak bude na příslušném úřadě žádat o případné dopravní omezení,“ dodal Olejníček.

V okresním městě také dál pokračují opravy průtahu městem.