„Dcera se v neděli chystala do práce a nemohla autem vyjet z domu, vůbec se tak na službu nedostala. Já raději nikam nevycházel, nechtěl jsem spadnout a něco si zlomit. Raději jsem se díval na tenis. Vyrazil jsem nakoupit až v pondělí před polednem, to už byla ledovka téměř pryč," popsal své zážitky s náledím Antonín Gotvald z Vyškova.

Že se jednalo o opravdu extrémní situaci, potvrzují i čísla vyškovských cestářů. Na zajištění bezpečnosti na silnicích padlo například 313 tun písku nebo 144 tun posypové soli.

První velký test

Tolik silničáři nespotřebovali za celý listopad a prosinec. „Ve Vyškově máme stejně jako ve Slavkově u Brna zásoby v podobě tisíce tun soli. Pokud to tedy porovnám s objemem, který jsme spotřebovali o víkendu, tak je to skutečně extrém," upozornil šéf vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Gardelka.

Podle něj ale jeho kolegové situaci zvládli bez problémů. „Sypače vyjely včas, naše silnice byly v pořádku, takže se zdá, že jsme v této první velké zkoušce letošní zimy obstáli," zhodnotil šéf cestářů.

Na menší zpoždění se nicméně museli připravit cestující, kteří využili autobusy. „Ztížená situace přinesla pouze drobné nepříjemnosti v podobě zpoždění. Ta ale byla většinou v řádech minut," informoval Igor Čeki, zástupce ředitele společnosti Vydos, která na Vyškovsku provozuje většinu autobusových spojů.

Právě nehoda linkového autobusu zaměstnávala v pondělí ráno hasiče u bučovických Maref. „Jel bez cestujících. Zadní částí skončil v příkopu. Místo jsme posypali inertem a pomocí speciálního vozu silničářů jsme ho vytáhli. Řidič se nezranil," ujistil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Bez zranění se obešel i pondělní střet nákladního auta značky Iveco a autobusu nedaleko Hlubočan.

Náledí se odrazilo i na počtu pacientů vyškovské chirurgie. „Lékaři ošetřovali nejen naražené končetiny, ale i zlomeniny, těch bylo jen v neděli devět," řekla náměstkyně pro zdravotní péči nemocnice Marie Pojezná.