Skutečné hody měli letos na Vyškovsku špačci a červi. Pod tíhou plodů se totiž třešně doslova prohýbaly. A lidé o sladké ovoce nestojí. Mnohé aleje tak skýtají pohled na stromy, jež jsou obsypané shnilými třešněmi.

Velcí odběratelé o třešně nestáli. „Zájem měli pouze o ovoce na kvas. Obvykle nabízíme kolem pěti korun a padesáti haléřů, ale tentokrát jsme museli jít na čtyři koruny za kilo. Takže nakonec jsme třešně nevykupovali ani v jediné z našich osmnácti provozoven,” řekl Martin Chmela ze společnosti Agroex, která se zabývá výkupem ovoce a zeleniny.

Za tak nízkou cenu totiž nestálo lidem dát si tu práci a stromy otrhat. Silnice lemované třešňovými alejemi jsou tak plné rozježděných shnilých třešní, například u Pustiměře nebo mezi Medlovicemi a Rybníčkem.

Odkoupit strom u cesty ke sklizni od silničářů sice přijde na pouhou padesátikorunu, ale lidé zájem nemají. „Stromy okolo silnic nabízíme každoročně k prodeji. Rok od roku se jich ale prodává méně. Letos zhruba čtvrtina,” uvedla dispečerka vyškovských silničářů Libuše Zavřelová.

Také v okolí Moravských Málkovic zůstaly třešně ladem. „Nikdo si je neodkoupil. Pár stromků jsme před pár lety zasadili u školy a ty zespodu otrhaly děti. Zbytek shnil. Ani jinak o výkup ovoce není zájem. Ceny jsou tak směšné, že se ve výkupně zatím odevzdaly jen dvě bedýnky rybízu,” řekl starosta obce Jan Bouda.

Za kilogram rybízu nabízí výkupny sedm korun. Například v Agroexu ve Vyškově v Křečkovské ulici je možné jej odevzdat každou středu a neděli od čtrnácti do sedmnácti hodin. Lepší situaci očekává Chmela koncem léta. Podle něj největší zájem odběratelů bývá obvykle o černý bez a padaná jablka.

A právě jablek by letos mohl být dostatek. Alespoň v šestnácti hektarech jabloňového sadu, který vlastní Agria Nížkovice se podle agronoma Ivana Sedláka schyluje k dobré úrodě.