„A proto nebudeme schopní kanalizaci postavit. Tím pádem nenaplníme programové prohlášení, které jsme vydali po volbách. Firma, která měla podat žádost o dotaci, ji odeslala deset minut po termínu. Obec tak přišla o možnost získat sedmašedesát milionů korun. Považujeme to za selhání, a proto jsem spolu se dvěma kolegy odstoupil," potvrdil bývalý lulečský starosta a zastupitel Josef Vlach.

Zároveň tak popřel domněnku, že odstupuje z důvodu neúspěšného pokusu o obvinění svého nástupce ve starostovském křesle Petra Halase z podvodu při jednom z loňských výběrových řízení. Halas měl dodatečně, po termínu, dopsat na listinu firmu, která poslala svoji nabídku pozdě. Policie však podnět, který podal Vlach spolu s dalšími zastupiteli, smetla ze stolu s tím, že se starosta žádného trestného činu nedopustil.

Podle Vlachových slov teď nejde o selhání starosty, který měl na věc dohlížet, ale celého zastupitelstva. „Měli jsme si to pohlídat. Je to chyba nás všech," je přesvědčený dnes už bývalý zastupitel. Jestli se bude ucházet o hlasy voličů v příštím volbách, které se budou konat za rok, zatím nevěděl. „To je ještě daleko a musím si to promyslet," zmínil Vlach, se kterým odešli také Richard Vlček a Pavel Hanousek. Všichni tři ze Sdružení nezávislých kandidátů.

Svůj mandát složili minulý týden na jednání zastupitelstva. „Informace o tom, že se chystají odejít, se ke mně dostaly už dřív. Ale dokud jsem to neměl černé na bílém, nepřikládal jsem tomu větší význam. Na zasedání uvedli důvod, který prezentují v tisku. V písemné formě však žádný není," uvedl lulečský starosta Petr Halas.

Naštvaní jsou kvůli problému podle něj všichni zastupitelé. Za důvod k odstoupení ho však nepovažuje. „Když si uvědomím, co tady pan Vlach nadělal za svého starostování, je s podivem, že odchází právě kvůli této záležitosti. Opravdu mě to překvapuje. Kdysi nakoupil čističky, sice z rozhodnutí zastupitelstva, ale už sám uzavřel velmi nevýhodnou smlouvu, kvůli které obec musela splácet sedm milionů korun. A to ho k odstoupení nepřimělo," připomněl Halas.

Že odešel právě Josef Vlach, některé obyvatele obce, kteří mu příliš nefandili, potěšilo. „Ale nemyslím si, že důvod, který Vlach uvádí, je ten pravý. Spíš jde o to, že už v zastupitelstvu nedokážou nic prosadit. Takže se teď asi budou potichu připravovat k příštím volbám," domnívá se Jaromír Zbořil, který za dob Vlachova působení v křesle starosty dělal místostarostu. Kvůli neshodám však před několika lety komunální politiku zcela opustil.

Jména tří nových zastupitelů by se Lulečtí měli dovědět na nejbližším zasedání, které se bude konat v září.