„Recyklace je důležitá. Často využívám kontejnery na tříděný odpad. Bohužel jsou ale už asi dva až tři dny před svozem přeplněné, hlavně ty na papír a plast," upozornil například Vyškovan Radek Peloušek.

O častějším svozu však společnost momentálně neuvažuje. A to i proto, že obce Vyškovska si možnost třídit odpad pochvalují. A o navýšení počtu kontejnerů si můžou zažádat. „Spolupráce funguje. Kontejnerů máme dostatek, ale vždy před příjezdem popelářů už skutečně bývají plné. Zejména ty na plasty," naznačil například starosta Kozlan Karel Pospíšil.

V každé obci, která si o nádoby zažádá, jsou umístěné kontejnery na papír, plasty, bílé a barevné sklo. Loňskou novinkou bylo rozmístění nádob na bioodpady. „Je složité určit, kdo v třídění vede, záleží na mnoha faktorech. Například na velikosti obce, na počtu kontejnerů, ale třeba také na docházkové vzdálenosti obyvatel k místu, kde stojí. Obecně jsme však spokojení," zdůraznil ředitel společnosti Pavel Horáček.

O počtu kontejnerů rozhoduje vedení vesnice. „Záleží nejen na financích, ale třeba také na jejich zaplněnosti. Existuje však možnost si každý měsíc počet kontejnerů navýšit," připomněl Horáček.

Kvůli zahrádkářům

Takové možnosti minulý měsíc využil například starosta Studnic Zdeněk Preis. „Spadají pod nás také Odrůvky. Ve Studnicích přijíždějí popeláři na tříděný odpad jednou týdně, v Odrůvkách jednou za čtrnáct dní. Trvale tam žije totiž jen čtyřicet lidí. V létě tam však přijíždějí zahrádkáři a množství odpadu je větší. Proto jsme zajistili, aby i v Odrůvkách tříděný odpad vyváželi v týdenním intervalu," vysvětlil starosta s tím, že také u nich je mezi lidmi zájem o kontejner s plasty největší.

Navýšení počtu kontejnerů by uvítala i třeba obyvatelka obce Dana Šenkeříková. „Něco z bioodpadu dávám slepicím, ale dá se říct, že jinak veškerý pevný odpad vytřídíme. S navýšením počtu kontejnerů bych souhlasila, stává se, že tu a tam vozím odpad do Brna," řekla Šenkeříková. Svozová společnost se snaží obce motivovat. „Dostávají finanční příspěvky za každou tunu odděleného odpadu," uvedl ředitel Respona s tím, že společnost pro obce připravuje motivační program. „Pořádáme také exkurze pro mateřské a základní školy, kde vysvětlujeme, v čem spočívá třídění odpadu," poznamenal Horáček.

Vyvrací také názory některých lidí, že odpad se v popelářském autě stejně smíchá. A třídění je tak zbytečně. „Tak to určitě není. Auta pro tříděný odpad jezdí stejná jako pro odpad komunální. Jsou však od něj řádně vyčištěná. Opravdu se jednotlivé druhy odpadu vozí odděleně, není možné je míchat," ujistil.

Naznačil, proč si to část veřejnosti myslí. „Lidé totiž někdy vysypou běžný komunální odpad do kontejneru určeného na třídění. Potom nám nezbývá jiná možnost, než celý kontejner vysypat do běžného auta svážejícího komunální odpad. Ten tříděný je totiž znovu využitelný, ale musí splňovat jisté nároky na kvalitu a čistotu," uvedl Horáček.

Míchání různých typů odpadů tak důrazně odmítá. „Pomíchaný odpad pak musíme přebírat na třídící lince a byli bychom sami proti sobě, kdybychom něco takového dělali," dodal ředitel.

ALENA GRYCOVÁ