VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trnitá a upocená pouť ke zničení Moreny: v Lulči nadobro skoncovali se zimou

Luleč /VIDEO/ - Smrt, smrt ukrutná, kyselica nechutná! Kyselicu sníme a smrt utopíme! Morbidní říkadlo se v pravidelných intervalech ozývá celou Lulčí – přes jeho kopce, zapadlé zahrádky i kopaniny. A rytmický zvuk se přitom dostává k místním, kteří vystrkují hlavy z oken svých domů a pozorují nejméně stohlavý dav. V čele průvodu, vysoko nad všemi, se ve větru kácí prapodivná figura ze slámy – Morena symbolizující Smrt, kterou jdou Lulečtí utopit, zapálit a zničit. Aby se tak rozloučili s tuhou zimou a přivítali jaro.

2.4.2017
SDÍLEJ:

Lulečtí zničili Morenu symoblizující Smrt, a přivítali tak jaro.Foto: Deník / Jelínková Adéla

Ačkoli je nádherná slunečná neděle, všudypřítomné lulečské stromy růžově kvetou a zima, jak to vypadá, se už nevrátí, Lulečtí se s ní přece jenom vypořádají nadobro. Přišla totiž smrtná neděle a s ní i vznesení holdu životu a potlačení chladné smrti. Morena, dvoumetrová postava ze slámy a rákosu, oděná v lidově vzorované zástěře po babičce, se zubatým obličejem a roztaženýma rukama, ale zatím stojí opřená o zábradlí u obecního úřadu.

Vyrobily ji a také zničí místní děti. „Vedoucí kulturní komise Lenka Kučerová ji vytvořila s dětmi v kroužku Tvořínek,“ přibližuje za kulturní komisi Mirka Klusalová.

V ruce zrovna drží tavicí pistoli, kterou připevňuje bílý provázek na papírové tělo malé ovečky. Dílničkami, kterými korzují děti od dvou do čtyř odpoledne, kdy vychází pochod s Morenou, baví na padesát dětí.

Jarmark s dětskými dílničkami spojený s vynášením smrti je v Lulči teprve potřetí. „Spíš to vzniklo impulsivně, na každý měsíc v roce jsme se snažili vymyslet nějakou akci, a na duben připadla Morena,“ vysvětluje obnovení tradice vedoucí lulečské kulturní komise Lenka Kučerová.

Ta se proplétá mezi všusypřítomnými zvědavci a barevnými stánky, jejichž obchodníky většinou dobře zná. „Prodávají tu buď místní, nebo jejich kamarádi,“ směje se žena.

Jednou z domácích trhovkyň je i Vlasta Poldaufová. Na rozložitém stole potaženém čistým bílým ubrusem vystavuje keramické zápichy do bylinek, hliněné ptáčky na pověšení nebo třeba domácí perníčky. „Všechno vyráběli členové kulturní komise, já tu jenom prodávám,“ objasňuje žena, která v Lulči bydlí teprve rok.

Dřív do vesnice jezdila jen na chalupu. S tradicemi a obyvateli se ale rychle sžila.

Keramických figurek a ozdob je na jarmarku nejvíc. Návštěvníci ale v rukou nejčastěji drží celofán s pestře zdobenými perníky nebo pytlíky s trdelníkem. Kristýna Popeláková, která si nese tašky s polštářky a keramikou, původně nic pořizovat nechtěla. „Člověk si říká, že nic nekoupí, aby ušetřil, ale tím, že si něco vyberu, alespoň podpořím akce, které se tu dějí,“ svěřuje se mladá žena.

Jako malá sama chodila na smrtnou neděli po známých zpívat lidové písně a recitovat básně. Teď ve zvyku pokračují její děti.

Jakmile starosta obce Adam Majchrák všechny děti svolá mikrofonem k obecnímu úřadu, dav vyráží k přírodnímu koupališti U Libuše. Velkou Morenu nesou dvě dívky, po pár metrech do kopce jsou obě upocené a udýchané. Lidé za nimi je nechávají nést „kříž“ až do úplného konce. „Nic domluvené nebylo, najednou jsme se tu ocitly, se smrtkou v ruce. Je hrozně těžká,“ naoko si stěžuje jedna z vyvolených nosiček čtrnáctiletá Renata Mátlová.

Spolu s kamarádkou po pravici chvíli nesou Morenu ve výšce několika metrů nad zemí, po chvíli si ji opřou o ramena, potom ji zase tahají za rozevřené ruce. Kopec je dlouhý. A kluci tam prý nefungují. „Ti jsou radši u počítačů,“ smějí se děvčata.

V uhrančivém kamenolomu zaplaveném vodou, kde podle pověstí napájela své koně bájná kněžna Libuše, pouť končí. Někteří diváci čekají už na místě. Nynější koupaliště lidé obešli ze všech stran, chtějí pád Smrti do zdejších, zatím studených vod, dobře vidět.

Za nestávajícího pobízení všech kolemstojících a recitování naučeného říkadla dívky Morenu shodí z vysokého skokanského můstku. Slámová figura dopadne na hladinu stojaté vody, děti křičí nadšením, mokrou postavu z vody někdo vyloví a po seschnutí na horkém slunci ji zapálí. Smrtná neděle tímto v Lulči splnila svůj účel. Jaro je definitivně u moci a shluk lidí se rázem rozprchává.

ADÉLA JELÍNKOVÁ

Autor: Redakce

2.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volební štáb ANO v brněnském hotelu Voroněž.

Radost i zklamání. Hnutí ANO s přehledem zvítězilo i na Vyškovsku

Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Marefské hřiště je hotové. Za stavbu zaplatilo vedení Bučovic půl milionu korun

Bučovice – Víceúčelové hřiště v místní části Bučovic, v Marefách, má za sebou slavnostní otevření. Na dokončení ale chyběly tamním sokolům peníze. Ty jim proto poskytla formou dotace bučovická radnice.

Novorozená miminka Vyškovska 42. týdne 2017

Vyškov - Novorozená miminka na Vyškovsku. Redakce Vyškovského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Cestu do zaniklé osady doprovodí výklad odborníků

Konůvky – Pochází ze středověku. Objevená však byla až v šedesátých letech minulého století. Dnes se jedná o nejlépe prozkoumanou středověkou osadu na Vyškovsku. Lépe poznat Konůvky, osadu z doby Karla IV. nacházející se ve Ždánickém lese, nyní můžou i zájemci z řad laiků. A to právě v sobotu díky Muzeu Vyškovska a jeho komentované archeologické procházce.

OBRAZEM: S reflexní páskou je chodec vidět na dvě sta metrů, zjistili lidé

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Chodec, který má na sobě reflexní prvek, je v noci vidět na desetkrát větší vzdálenost než v tmavém oblečení. Podobné informace se dozvěděli lidé na páteční podvečerní akci vyškovských policistů Je nás vidět, která se konala před jejich budovou v Brněnské ulici ve Vyškově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení