Jaro je konečně tady. Sluneční paprsky se rozlévají po krajině, první sněženky se objevily již dávno a ptáci křičí jak o život. Podle meteorologů se zima již nevrátí. Nicméně její následky se promítnou do rozpočtů organizací, které si musely poradit s nečekanou sněhovou nadílkou. Patří mezi ně i silničáři.

„V letošní zimě jsme spotřebovali tisíc devět set tun soli. Kapacita našich dvou hal ve Vyškově a ve Slavkově je přitom necelých tisíc čtyři sta tun. Museli jsme tedy sůl přikupovat,“ uvedl vedoucí oblasti Vyškov Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Gardelka. Loni přitom silničáři za celou zimu spotřebovali jen necelých patnáct set tun soli.

Bohatá sněhová nadílka se projevila na vyšších nákladech. „Údržba silnic druhé a třetí třídy stála dvaadvacet milionů korun, což je o tři miliony více než předchozí rok. Tyto náklady hradí Jihomoravský kraj,“ řekl Gardelka.

Podle něj se zvýšené náklady v zimě odrazí na horší letní údržbě. „Loni činil příspěvek kraje na celý rok pro bývalý okres Vyškov zhruba 55,5 milionů korun. Pro letošní rok zatím přesné číslo neznáme, ale bude asi o něco málo nižší než loni. Z toho je vidět, že budeme mít zhruba o 3,5 milionů korun méně na letní údržbu,“ uvedl Gardelka.

O tři a půl milionů méně na výtluky

Podle něj silničáři omezí především souvislou údržbu cest. „Namísto oprav jednotlivých výtluků se provádí souvislý nátěr, respektive mikrokoberec nebo výměna krytu. Loni nás tyto opravy na Vyškovsku stály zhruba 8,5 milionů korun, letos to tedy pravděpodobně bude necelých pět milionů,“ řekl Gardelka.

Zvýšené náklady zimy se projeví i na cestách první třídy, jejichž údržbu hradí Ministerstvo dopravy. „Na nich bude zima dražší zhruba o jeden milion korun, takže bude stát celkem 7,8 milionů,“ informoval Gardelka.

Novinkou letošní zimy bylo, že péči o chodníky převzaly obce. To se projevilo v jejich rozpočtech. I třeba ve Vyškově. „Údržba chodníků stála tuto zimu přes šest milionů korun. To je více, než jsme počítali. Původně jsme na ni totiž vyhradili jen čtyři miliony,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Podle ní radnice chybějící peníze vezme nejspíše z rezervy města. „Nesáhneme na prostředky, určené pro údržbu chodníků a silnic. Zima je totiž značně poškodila,“ prohlásila Bednářová.

Vyškovský starosta Petr Hájek novou povinnost obcí nedokázal jednoznačně zhodnotit. „Povinnost starat se o chodníky pro nás znamená nové náklady, které musíme uhradit z rozpočtu města. Nicméně vyrovnali jsme se s tím, zákon musíme respektovat,“ prohlásil Hájek.

Podle něj je otázkou, zda se úklid chodníků letos zlepšil, nebo ne. „Vyškovské služby uklízely i některé soukromé plochy. Jiné chodníky jsme naopak označili cedulkou, že se v zimě neudržují,“ přemítal Hájek.

Se stavem chodníků ve městě byl tuto zimu poměrně spokojený třeba Vyškovan Jiří Ohnoutka. „Dá se říct, že to bylo v pořádku. Úplně ideální to nebylo, ale nic se nikomu nestalo. A chodníky, které se neudržovaly, byly označené,“ řekl Ohnoutka.

Letošní tuhá zima se výrazně nepodepsala na počtu úrazů. „Když napadne sníh, lidé si dávají méně pozor, a do nemocnice jich chodí více. Podle statistik ale počet ošetření za loňský rok nenarostl,“ informovala ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová.