DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Pozorovat krásy krajiny okolo Drnovic z výšky víc než tří set padesáti metrů nad mořem. Toho se možná už brzy dočkají turisté z Vyškovska.
Představitelé obce Drnovice schválili záměr výstavby rozhledny na kopci zvaném Chocholík. „Tento řekl bych sen chceme uskutečnit už dlouhá léta, ovšem až teď na něj přišla řada. V současné době je akce ve stadiu, kdy projektant připravuje územní rozhodnutí a zároveň chystá studii, jak by rozhledna měla vypadat v konečné podobě,“ uvedl místostarosta Drnovic Antonín Dvořák.

Dodal, že až projekt vznikne, obec požádá o stavební povolení.
Rozhledna by měla být otevřená, takže turisté tam budou mít neomezený přístup. „Zřejmě bude kamenná, dispozičně členěná na několik podlaží. Z každého patra bude vidět do všech stran, protože nejsou krytá. Jak bude vysoká, zatím opravdu nevím,“ popsal Dvořák.

Starostka Drnovic Zuzana Hermanová ještě prozradila, že stavbu rozhledny by měly zaplatit dary a příspěvkové dotace, aby co nejméně zatížila obecní rozpočet. „Vzhledem k tomu, že se teď pracujeme na přípravě územního rozhodnutí, odhaduji termín dokončení tohoto záměru zhruba na rok a půl,“ řekla Hermanová.

Předseda drnovického občanského sdružení Drnka Pavel Klvač nevidí v rozhledně problém, jestliže to bude skromná stavba. „Ovšem pokud by tam měla vyrůst betonová věž za miliony korun, tak bych to považoval za holý nerozum. Kdo na tento kopec chodí, ví, že je odtamtud hezký výhled i bez rozhledny. Prostavět tam miliony by bylo mrháním peněz, lhostejno, zda budou z evropské, státní nebo jiné kapsy,“ je přesvědčený Klvač.

Pozemek, na kterém má stavba rozhledny vyrůst, vlastní stát prostřednictvím Lesů České republiky. Šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík ale uvedl, že se stavbou nebude žádný problém. „Žadatel si pouze musí ošetřit právo stavby na cizím pozemku a uzavřeme nájemní smlouvu na pozemek. Bude se jednat o plochu desetkrát deset metrů čtverečních. Za nájemné si vyžádáme téměř směšné peníze.

Myslím, že to dělá deset korun za rok za jeden metr čtvereční,“ informoval Pavlík.