Oblíbený jihomoravský turistický cíl, lednický zámek, otevře své brány návštěvníkům již za několik dní. Na první prohlídky tam nadšenci vyrazí od prvního dubna, vstupenka na nejzákladnější okruh vyjde na dvě stě čtyřicet korun. „Letos jsme bez zdražení, pouze jsme upravovali některé tarify u dětí, žáků a studentů. Jinak zůstávají ceny stejné jako loni, mladí zaplatí místo osmdesáti korun jen šedesát,“ řekla Deníku tamní kastelánka Ivana Holásková.

Podobně je na tom rovněž valtický zámek, hrad Bítov nebo vyhledávaný zámek ve Vranově nad Dyjí. Důvodem je, že všechny spadají pod Národní památkový ústav, který o změnách cen rozhoduje. „Vstupné zůstává pro letošek stejné, levnější bude pro mládež od šesti do osmnácti let, a to o dvacet korun,“ nechala se slyšet vranovská kastelánka Kateřina Doležalová.

Od příští soboty se zájemci podívají rovněž na hrad Veveří v bezprostřední blízkosti Brněnské přehrady. Prohlídková trasa tam letos zůstala beze změn, návštěvníci se však musí připravit na mírné navýšení vstupného. Nejedná se však o skokové zdražení, za základní vstupné na nejnavštěvovanější okruh zaplatí lidé jen o desetikorunu navíc.

O jednotky korun si lidé připlatí také při návštěvě zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku, kde se můžou podívat na světoznámou Slovanskou epopej. „Vstupné se sice zvýšilo o několik korun, ale rozhodně se nejedná o nic razantního. Touto cestou jít ani nechceme, naopak bychom k tomuto skvostu přilákali co nejvíce lidí,“ sdělila mluvčí krumlovské radnice Eva Fruhwirtová.

Kolik turisté utratí za vstupné:

  • zámek Lednice, základní okruh: 240 korun
  • zámek Moravský Krumlov, Slovanská epopej: 250 korun
  • zámek Valtice, základní okruh 240 korun
  • zámek Vranov nad Dyjí, základní okruh 200 korun
  • hrad Bítov, základní okruh: 200 korun
  • hrad Veveří, základní okruh: 180 korun
  • zámek Slavkov u Brna, základní okruh: 180 korun