HISTORICKÁ JÍZDA

Kdy: sobota od 9.30

Kde: náměstí Svobody Brno, Slavkov u Brna

Za kolik: dospělí 120 Kč, děti 60 Kč

Spojit návštěvu největší moravské barokní památky a přidat si jeden nevšední zážitek navíc? To můžou v sobotu ti, kteří se rozhodnou vydat na prohlídku zámku Slavkov-Austerlitz. Z centra Brna je totiž k branám památky přiveze historický autobus. „Dospělí za jízdenku zaplatí sto dvacet korun, děti a důchodci polovinu. Děti do šesti let se svezou zdarma. Jako bonus pro každého platí, že jízdenka je zároveň vstupenkou na prohlídku," popsala mluvčí zámku Veronika Slámová.

Dodala, že z důvodu omezené kapacity je nutné se předem zaregistrovat. Zoufat nemusí ani ti, na které místo nezbude. „Rezervace jsou garantované do deseti minut před odjezdem. Pak se budou prodávat nevyužité vstupenky," dodala Slámová.

Zájemci se na historický autobus také můžou přijít jen podívat. První odjezd ze Slavkova je plánovaný na desátou hodinu. Další pak uvidí co hodinu a půl do čtyř odpoledne.

ÚDOLÍMI HANÉ

Kdy: sobota od 9.00

Kde: Masarykovo náměstí Vyškov

Za kolik: vstup volný

Zájemci o cyklistickou vyjížďku spojenou s menším dobrodružstvím v nesnadném terénu by neměli v sobotu chybět v devět hodin ráno před Turistickým informačním centrem na vyškovském Masarykově náměstí. Právě centrum ve spolupráci se sdružením ProCyklo z Vyškova akci pořádá. „Trasu máme naplánovanou jednoduše, kolem řeky Velké Hané se pojede nahoru a kolem Malé Hané dolů," informoval předseda spolku Karel Slezák.

Dorazit může každý, kdo si troufá. „Část cesty povede po málo prošlapaných cestách a přes lesní stezky. Bohužel nám částečně brání vojenský újezd Březina, kam vjet nesmíme, a proto pojedeme kolem Velké Hané do Rychtářova, Kulířova a Krásenska. Odtamtud se údolím Malé Hané vrátíme lesy zpět do Vyškova," přiblížil Slezák.

Akce je zdarma, koná se ale na vlastní odpovědnost účastníků. „My se ujímáme vedení, jen co se týká trasy," upozornil Slezák.

Jde o první výlet pro veřejnost, který sdružení s vyškovským centrem pořádá. Uskuteční se i za nepříznivého počasí.

IVA BITTOVÁ V BÝČÍ SKÁLE

Kdy: sobota od 18.00

Kde: jeskyně Býčí skála (Blanensko)

Za kolik: 250 Kč

Spojení běžně nepřístupné jeskyně s bohatou a tajemnou historií a vystoupení výjimečné zpěvačky a houslistky. Na ojedinělý zážitek se můžou těšit lidé, kteří v sobotu večer navštíví koncert Ivy Bittové v jeskyni Býčí skála. Ta se nachází mezi Adamovem a Křtinami.

Koncert se uskuteční jako součást oslav šedesátého výročí vyhlášení chráněné krajinné oblasti Moravský kras. „Iva Bittová pro tuto mimořádnou příležitost vytvořila speciální program nazvaný V srdci hory. Je velké štěstí, že se podařilo sladit nabitý program interpretky, která žije převážně v New Yorku a koncertuje po celém světě, s naším kulatým výročím," uvedl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Koncert se uskuteční v Halštatské síni, která má unikátní akustiku. „Celý koncert tak bude čistě akustický, nepočítá se s žádným ozvučením," doplnil Štefka.

Výtěžek ze vstupného obdrží organizace Blueland, která postavila a provozuje ekologicky šetrnou školu v himálajské vesnici Kargyak.

BIGY FEST

Kdy: sobota od 15.00

Kde: areál zámku Letovice (Blanensko)

Za kolik: vstupné na místě 150 Kč

Festival BiGy Fest původně vznikl jako benefiční akce na podporu Biskupského gymnázia v Letovicích. Školu se však ani díky petici zachránit nepodařilo a v roce 2012 ji zřizovatel zrušil. Festival se od té doby koná každý rok a v sobotu pořadatelé ze spolku PaLetA zvou na jeho už pátý ročník.

Příchozí se v areálu jízdárny a nádvoří letovického zámku můžou těšit na dvě hlavní scény. Na jedné začne program ve tři hodiny vystoupením skupiny Smile Back. „Postupně se tam představí například Paleta Band, Šnek a spol., Bára Zmeková, Kupodivu či Petr, Veronica a Santiago Vítovi. V devět hodin vystoupí známá zpěvačka Tonya Graves, v půl jedenácté skupina Voila! Na půl pátou plánujeme přednášku katolického kněze a přírodovědce Marka Orko Váchy," pozvala předsedkyně spolku Drahoslava Kráčmarová. Na druhé, dýdžejské scéně bude živo od půl šesté do jedné ráno.

Pro děti bude připravený dětský koutek i skákací hrad. Zájemci můžou zavítat také do keramické dílny, kreativního kadeřnictví nebo fotokoutku. Akci bude uvádět známá moderátorka Ester Janečková.

Výtěžek festivalu pořadatelé použijí na zhotovení busty Václava Havla. „Na menších akcích jsme zatím vybrali třiadvacet tisíc korun. Na festivalu chceme lidi s naším záměrem ještě víc seznámit a počítáme i se sbírkou, aby mohli přispět všichni, kdo měli tohoto prezidenta rádi. Bustu pak darujeme Letovicím při příležitosti osmdesátého výročí povýšení na město," doplnila Kráčmarová.

Další víkendové tipy z okresů
ŠARATICKÝ KOTLÍK
- Kdy: sobota od 12.00
- Kde: za obecním úřadem v Šaraticích
- Za kolik: 100 Kč
- Největší tahák: soutěž o nejlepší guláš spojená s pivními slavnostmi

MINIVOLEJBAL
- Kdy: sobota od 9.00
- Kde: antukové kurty v ulici v Křenovicích
- Za kolik: startovné 30 Kč
- Největší tahák: turnaj pro děti ve volejbale

SRAZ ŠKODOVEK
- Kdy: sobota od 14.00
- Kde: náměstí Republiky Blansko
- Za kolik: zdarma
- Největší tahák: exhibice aut tradiční značky, spanilá jízda městem

MASKA JEDE
- Kdy: neděle od 8.30
- Kde: Masarykovo náměstí v Boskovicích
- Za kolik: zdarma
- Největší tahák: cyklovýlet dlouhý asi 35 km, tombola