Není to tak dlouho, co stovky dělníků vyráběly v rousínovském podniku Tusculum kvalitní nábytek. Dnes ale obrovské tovární haly i kanceláře zejí prázdnotou. Ani po roce od doby, kdy výroba v Rousínově zcela zanikla, není jasné, co s areálem bude dál.

„Podle posledních informací od ředitele, chce společnosti závod prodat,“ uvedl starosta Rousínova František Havíř.

Město fakt, že o práci přišlo téměř dvě stě padesát lidí, dodnes bere velice těžce. Radnice by přivítala, kdyby se do areálu vrátila výroba. Zatím však pro ni situace nevyznívá příznivě.

Jitona by se totiž ráda zbavila nemovitosti úplně, ale nepodařilo se jí najít kupce. Sehnala jenom pár drobných nájemníků. „Budeme se snažit areál zhodnotit buď pronájmem, nebo prodejem. Ten však v současné době nepřipadá v úvahu. Za dnešní hospodářské situace ho nikdo nekoupí,“ uvedl generální ředitel společnosti Jitona Soběslav Martin Kovář.

Dosud se Jitoně nepodařilo pronajmout ani pětinu závodu. Nájemníci měli zájem jenom o garáže, které dál slouží stejnému účelu. V jedné z hal je malá kovoobráběcí firma. Jedno ze skladišť slouží soukromé firmě k uskladnění barev a jiných hořlavých látek. Místo několika kanceláří vznikla posilovna, zbytek administrativní sedmipatrové budovy je ale neobsazený.

Velké výrobní haly a bývalý provoz je prázdný. „Stroje a nástroje jsou už zcela rozprodané. Uskladněný nábytek byl převezený do podnikové prodejny,“ prozradil jeden z pracovníků, který v Rousínově na zbytky podniku dohlíží. S odvoláním na to, že není zmocněný podávat informace, odmítnul zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná. Nábytkářský závod fungoval v Rousínově od časů první republiky, patřil k největším v Evropě. Náleží k němu několik výrobních hal, největší má zhruba sedmnáct tisíc metrů čtverečních. V Rousínově kdysi fungovaly UP závody se slavným sektorovým nábytkem. Ty pak prošly privatizací a dostaly nové jméno Tusculum, což byl v minulosti stejně slavný rousínovský nábytkářský podnik. Tusculum se pak spojilo s nábytkářským velikánem Jitonou. Ta postupně zrušila výrobu dřevěného nábytku a posléze i čalouněného. Jitona dál funguje ve třech závodech v republice.

Výrobu v Rousínově zrušila údajně kvůli levné zahraniční konkurenci, přestože jí tehdy vyškovský úřad podával záchranný kruh. „Sehnali jsme zájemce o výrobu. Jitona ale nekomunikovala. Kdyby před tři čtvrtě rokem reagovala, mohlo v čalounické výrobě mít práci dvě stě lidí,“ uvedl ředitel Úřadu práce ve Vyškově Jan Marek.