Týden, který se ponese ve znamení knih, odstartuje už v pondělí. Ve Vyškově ho zahájí Hrátky s Večerníčkem. Letošní ročník je nicméně zaměřený na muzea a Velkou válku, z čehož ovšem vyškovská knihovna lehce vybočuje. „Měli jsme a budeme mít spoustu akcí, většinou přednášek k výročí války. Ty jsou ale vázané na volný čas přednášejících a do Týdne knihoven nevyšly," vysvětlila pracovnice Adlerová.

Zájemci o první světovou válku ale nepřijdou zkrátka. Můžou si o ní přijít prohlédnout výstavu knížek nebo si vyplnit test určený spíš pro dospělé. Jinak ale přilepšení oproti běžnému programu pocítí spíš mladí. Kromě pondělí si přijdou na své ve čtvrtek na soutěžním odpoledni o knihách a s knihami, a také v pátek na Setkání v Bradavicích podruhé. „Kdysi jsme pro mladé dělali anketu, ze které vyplynulo, že žádné akce nechtějí, přesto mělo setkání fanoušků Hry o trůny i školy v Bradavicích velký úspěch," připomněla Adlerová.

Lákadlem zejména pro dospělé pak podle ní bude středeční pořad o životě a tvorbě Karla Kryla. Ve čtvrtek pak můžou nahlédnout do zákulisí knihovny nebo se naučit pracovat s online katalogem. „Přestože do knihovny nechodím a dávám přednost čtečkám, líbí se mi, že budova přestává být pouhou knihovnou a stává se také kulturním zařízením," ocenila třeba Vyškovanka Jarmila Režná.

Lidé ovšem na program Týdne knihoven podle Adlerové chodí a mají ho v povědomí, i když záleží na tématu. Největší úspěch podle ní v minulosti měla Knihovnická bašta, do které organizace zařadila kromě literární duševní stravy i tu fyzickou. K účasti pracovníci přizvali například pekaře a uzenáře. „Je fakt, že první světová válka lidi většinou tolik nezajímá, zvlášť ty mladé," připustila Adlerová. Téma ovšem vyhlašuje Národní knihovna, a to zhruba půl roku dopředu a záleží na jednotlivých knihovnách, jestli se zúčastní, a jakým způsobem.

V České republice se letos pořádá už 18. ročník a o rozšíření tradice se zasloužil právě současný ředitel vyškovské knihovny Vladislav Raška. „Ve roce 1993 jsem se setkal s ředitelem amerických námořních knihoven, původně českým exulantem, který mi řekl o Týdnu knihoven pořádaném v Americe," vzpomínal Raška. Obdobnou akci chtěl prosadit i u nás. To se mu podařilo po třech letech, kdy se konala pouze ve Vyškově, a to koncem října k výročí narození Karla Dvořáčka.

Obdobně jako dnes byly součástí exkurze do knihovny čtenářské amnestie nebo besedy se spisovateli. Před osmnácti lety se první větší setkání pořádalo na Staroměstském náměstí v Praze. „Po nás se tam ale objevili aktivisté za práva zvířat, kteří následně byli v televizi, zatímco knihovny mediálně zapadly," připomněl těžké začátky ředitel.

Přestože se letošní téma zaměřuje i na muzea, vyškovská muzejní knihovna se do Týdne knihoven zapojovat kvůli nedostatečnému zázemí nebude. „Nemáme klasický knihovní prostor, půjčujeme jen prezenčně, lidé čtou v badatelně a knihovnici máme pouze na částečný úvazek," vysvětlila ředitelka Muzea Vyškovska Monika Pelinková.

Cílem akce je zvýšit povědomí o tom, že knihovny fungují a existují. „Když se před několika lety poprvé volilo v prostorách knihovny, byla jsem v šoku z toho, že lidé, kteří bydlí v okolí, žasli nad tím, jak uvnitř vypadá," poznamenala Adlerová. Během týdne se proto snaží přitáhnout pozornost i těch, kteří knihovnu běžně nenavštěvují.

Program týdne

6. října (16.30) Dětské oddělení: Hrátky s Večerníčkem

7. října (9) A3V: Internetová školička pro seniory, (16.30) Zdeněk Železný Svět jako na dlani

8. října (9) A3V: Hrátky s pamětí pro seniory, (16.30) Půlkacíř Karel Kryl

9. října (13) Dětské oddělení: Knižní hrátky, (15) Den otevřených dveří + Jak pracovat s on-line katalogem, (16.30) Hrátky s pamětí

10. října (15) T-klub: Setkání v Bradavicích podruhé

zdroj: KKD Vyškov

TEREZA NOVOTNÁ