Zástupce zemědělského družstva jeho slova potvrdil. „Cílem je zpřesnit signál GPS. Dosud jsme ho získávali přímo z družice. Signál z vysílače by ale měl být přesnější. Výhodou je také to, že dosud jsme museli za distribuci signálu platit, takže vlastní vysílač by měl znamenat i úsporu peněz," informoval za společnost Michal Kraus, který má záležitost na starosti.

Komunikační stanice bude na nejvyšším bodě v obci. „Vysílač umístíme na vrchu zvaném Randla. Dřív tam stával křížek a triangulační značení. Křížek byl však při obdělávání polí zničený," upřesnil starosta obce.

Na místě teď vyroste několikametrová stavba. „Půjde o stožár s asi patnáctimetrovou výškou, na kterém bude umístěná anténa. V zásadě se nebude jednat o nikterak neobvyklou stavbu," ujistil Kraus.

Zemědělská technika bude fungovat jako doposud. „Využití signálu se nijak nezmění. Traktory nebudou pracovat bez lidské obsluhy, GPS ale budeme využívat ke stanovení co nejefektivnějšího pohybu strojů po polích," vysvětlil za společnost Kraus.

Územní souhlas, který zastupitelstvo stavbě vydalo, má však podmínku. „Firma musí zničený křížek na místě obnovit. Zničili ho totiž její zaměstnanci. Kříž může stát v oploceném areálu zamýšlené stavby," podotkl starosta.