Takzvané Rio, nonstop U Frankieho nebo třeba Admiral Tropic Bar. To jsou podniky na Masarykově náměstí, ve kterých si každý gambler přijde na své. Vydělávají totiž na výherních automatech. A další herna tam přibude.

„Právě připravuji rozhodnutí na provoz automatů na další pololetí. Z hospody U Kočích se opravdu stane herna,“ potvrdil pracovník odboru školství, kultury a sportu vyškovské radnice Marek Leznar.

Přestože radnice už má informaci o tom, že se z hostince má stát herna, spolumajitelka domu Helena Vrtalová ji nepotvrdila. Ani si nepřála být citovaná.

Pouze uvedla, že „Kočí“ změní majitele, ale z podniku bude stále hospoda. Když jí redaktorka Vyškovského Deníku Rovnosti oznámila, že tam má vzniknout herna, označila to spolumajitelka za podraz ze strany nového provozovatele.

Lidé jsou z tohoto zjištění rozčarovaní. „Na náměstí a vůbec všude ve Vyškově je automatů jak hub po dešti. Žádné další zde nejsou potřeba. Naopak by měly z města zmizet. Jenom to kazí lidi,“ myslí si například Ladislav Macháček.

Proti zvyšování počtu heren je taky třeba Květa Kalivodová. „Ve Vyškově je jich opravdu nespočet a vznik dalších určitě nebude k prospěchu,“ myslí si Kalivodová.

Hodně podobný názor má i vedení města. To ale vznik nové herny nemůže ovlivnit, protože nevydalo žádnou vyhlášku omezující provoz podobných podniků.

„Dověděl jsem se to teprve včera ráno. Myslím, že taková zařízení už ve městě nejsou potřeba, je jich hodně. Na druhou stranu jde o podnikatele, který chce provozovat svoji živnost. Taky z toho máme poměrně dost peněz, ale ty bychom klidně oželeli,“ svěřil se například vyškovský starosta Petr Hájek.

Podle něj by lidé měli trávit volný čas smysluplněji. „Pak by se zde nedrželo tolik podniků s automaty. Ale je pravda, že gambler si hernu vždycky najde,“ doplnil vyškovský starosta.

Stejně jako on, tak i místostarosta Roman Celý je však pro zavedení veřejné vyhlášky, která by provoz výherních automatů omezovala. „Líbí se mi, jak to zavedli například v Rousínově. Přes den přístroje nejedou, aby nesváděly děti. Pokud by se něco takového projednávalo na zastupitelstvu, určitě bych zvedl ruku pro,“ řekl Celý.

Podle Marka Leznara je přímo v okresním městě stosedmašedesát výherních automatů. „Radnice vybírá správní a místní poplatky a procentní odvod z výtěžku z provozu. Za loňský rok tak získala do rozpočtu bezmála sedm a půl milionu korun,“ uvedl Leznar.