„Před nedávnem jsem u Slavkova pozoroval dva chřástaly vodní a zřejmě ještě vzácnějšího chřástala kropenatého. Tím si ale bohužel nejsem úplně jistý, protože pták bleskurychle zmizel,“ informoval ornitolog Petr Navrátil ze Slavkova u Brna.

Chřástalové většinou táhnou do teplých krajin, výjimečně ale u nás přezimují. Chřástal vodní je dost vzácný pták velký asi jako kos žijící dost skrytým způsobem života. Většina ornitologů ho nikdy neviděla. Vloni překvapil jedinec tohoto druhu tím, že na dvoře v Královopolských Vážanech zobal granule pro kočky. Díky tomu přežil krutou zimu.

Chřástal kropenatý je ještě vzácnější, v České republice žije maximálně osmdesát párů tohoto opeřence. Jeho výskyt na Litavě by byl skutečnou raritou.

Na řece je ale nejčastějším hostem běžná kachna divoká zvaná březňačka. „Před měsícem jsme jich napočítali asi tři stovky, objevila se tu také slepička zelenonohá a další druhy vodních ptáků. Vyskytují se tu také ledňáčci, kteří ve Slavkově v létě hnízdí. K velmi hojným druhům patří volavky a k pramalé radosti rybářů kormoráni,“ vyjmenoval Novotný.

Kormoráni stejně jako volavky totiž především požírají drobné ryby a dovedou být pěkně nenasytní.

Dostatek potravy

Větší hejno volavek se usídlilo také na rybníce Kačenec ve Vyškově. Vyhovuje jim, že nádrž je v současnosti vypuštěná. „V bahně a mělké vodě najdou hmyz, korýše nebo měkkýše, případně malé rybky. Je tam dost potravy,“ vysvětlil Pavel Smejkal, který má na odboru životního prostředí vyškovského městského úřadu na starosti myslivost a rybářství.

Otázkou podle odborníků je, zda jde v případě volavek u Kačence o ptáky, kteří vloni zahnízdili u rybníka Chobot v Nemojanech, případně jejich potomky.

Zatímco Litava v těchto dnech doslova kypí životem, úplně jinak je tomu na Hané. „V okolí Vyškova není na Hané ani pírečko, na Vyškovsku je to s ptactvem dost slabé. Na Litavě mají ptáci lepší možnosti obživy,“ zhodnotil amatérský ornitolog z Rousínova Jiří Bartl.