„Z našeho pohledu nebyla žádná nemovitost v ohrožení. V nebezpečí mohly být rozvody plynu, které jsme dali uzavřít," uvedl ve čtvrtek pro ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška. Doplnil, že při sesuvu nevznikly žádné škody.

Situaci tak řešily plynárny. „Vlivem sesuvu došlo k částečnému narušení plynovodu. Z toho důvodu jsme ho uzavřeli a přemostili v délce přibližně dvou set metrů. Veškeré práce skončily ve čtvrtek ráno a obešly se bez přerušení dodávky. V současné době je tak už všechno v pořádku," ujistil mluvčí společnosti RWE Lukáš Kresač.

Svah leží na písčitém podloží. Uvolnil se na dvou místech. „V první lokalitě se sesunula plocha o rozloze zhruba třicet krát dvacet, ve druhé asi šedesát krát dvacet metrů," dodal Mikoška. Nejbližší dům stojí od sesuvů asi sedmdesát metrů, silnice je vzdálená osmdesát metrů.

Událost podle Mikošky nebyla zdaleka tak závažná jako na jiných místech kraje, kde byl kvůli nedávným vydatným dešťům vyhlášený stav nebezpečí. Ten stále platí na Břeclavsku, a to v Dolních Věstonicích, Bulharech, Strachotíně a Pavlově. Nejvážnější je nyní situace v Bulharech, kde se sesunul svah, na němž stojí čtrnáct rodinných domů.