Nová nádrž se bude jmenovat Vápenný žleb. Studničtí mají už možnost pozorovat, jak vzniká. „Zemní práce dělníci dokončili, hráz je odbahněná. Začali jsme vysazovat rostliny vhodné pro toto období,“ uvedl starosta Studnic Vladimír Koutný.

Okolo rybníka kvůli zachování rázu krajiny plánuje vysadit okolo třinácti set dřevin. „Počítáme s původními listnatými stromy a keři všech druhů. Okolo budou umístěny tři oplocenky, aby je neokousala zvěř,“ vysvětlil Koutný.

Součástí vodní plochy o objemu vody patnácti set metrů krychlových budou i tři malé nádrže s hloubkou sedmdesáti centimetrů. „Tůně pro různé druhy obojživelníků budou v horní části stavby,“ pokračoval starosta.

Podle Petra Koutného z brněnského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny lze předpokládat, že se v mokřadech usadí čolci, skokani hnědí a ropuchy obecné.

Hloubka vody u hráze, která vzniká u nedalekého lesa, bude dva a půl metru. Zastupitelům obce se podařilo získat od Státního fondu životního prostředí dotaci ve výši dvou milionů korun. „Obec pak z vlastních zdrojů poskytla čtyři sta tisíc korun,“ dodal Koutný.

U rybníka vznikne také hnízdiště pro čápy. Ti měli útočiště nedaleko, Vápenný žleb bude ale pro čapí rodinu vhodnější. „Chceme využít suchý dub, na jehož koruně vznikne jedno hnízdiště. Budeme doufat, že si u nás zvyknou,“ dodal starosta Koutný. Úplné dokončení prací je naplánováno na květen příštího roku.

Rybníky se vrací do krajiny

Podobně jako Studnice buduje nové vodní plochy celá řada obcí. Nejvelkorysejší projekt mají připravený v Bučovicích. Čtyřicetimilionová dotace z EU má příští rok z valné části zaplatit vodní nádrž s mokřadem u místní části Vícemilice. Ta poskytne útočiště vzácným druhům ptáků a obojživelníkům.

Jak před časem objasnil zoolog Stanislav Koukal z Agentury ochrany přírody a krajiny, projekt je ideální i jako přirozená zábrana proti povodním. Rybník vzniká také u Dražovic. Obec s ní ale nemá nic společného, vše je v režii soukromého majitele.

Ten požádal odbor životního prostředí bučovického městského úřadu o povolení zřídit v lokalitě zvané Louky vodní nádrž. Podle starostky obce Miloslavy Svobodové už je vydané na průtočnou nádrž o ploše 1,2 hektaru stavební povolení.

Jiné obce budování rybníků také plánují. Udělat něco pro zlepšení životního prostředí se chystají v Holubicích. Na desetimilionový projekt rybníka budou Holubičtí také žádat o státní dotaci.

S penězi pro budování rybníků to ale není jen tak. „Agentura má omezené hospodářství. Sami určujeme rybí obsádku, tedy způsoby využití. Dva roky se do nových vodních ploch nesmějí vysazovat ryby. S výsadbou se pak může začít až poté, co zjistíme, jaké traviny v rybnících rostou,“ upozornil Koutný.