První nedočkavci už mají možnost zakoupit si u vyškovských supermarketů nebo v centru města živý stromek. Prodej vánočních stromečků v okresním městě odstartoval naplno. Prestižní místa u vyškovského Albertu a Kauflandu obsadila firma, která se zaměřuje na stromy ze severských plantáží. Lidé si tam můžou koupit i třeba jedli zelenou vyšší než dva metry.

„Jedle jdou hodně. Očekáváme, že dost půjdou i borovice. Lidé se na ně poměrně často ptají,“ uvedl prodejce u vyškovského Kauflandu Jan Zachar.

Třeba ale právě za šlechtěnou jedli si lidé sáhnou hlouběji do kapsy. Její cena dosahuje hranice tisíc korun, jedle zelená nad dva a půl metru stojí pak necelých patnáct stovek. „Stromy jsou dovezené z dánských farem. Třeba právě jedle je moc pěkně stavěná, má pravidelnou stavbu větví, dlouho vydrží,“ popsal Zachar.

Svoz čerstvě nařezaných voňavých stromečků na obě prodejní místa začal už o víkendu. Prodejní doba tam začíná každý den od osmé hodiny ranní do osmé večerní.

Na známé místo u vyškovské tržnice se i letos vrátil prodejce Marcel Sobek. „Cenová relace je prakticky stejná, jako byla vloni. Každý se na cenu samozřejmě dívá,“ uvedl Sobek s tím, že prodejní doba je od osmé do sedmnácté hodiny. Nabízí hlavně smrk stříbrný, borovici černou nebo jedli normanskou. U všech tří druhů si lidé mohou vybrat různě veliký stromek od jednoho až nad dva metry.

To oceňuje třeba Marie Šuchmová z Vyškova. „Bydlím už sama, tak nepotřebuji nic velkého. Každopádně si stromek i tak ráda nazdobím, je to tradice, která k Vánocům neodmyslitelně patří. Kupuji smrček,“ prozradila Šuchmová. Podle prodejců bude právě o smrky největší zájem v následujících dnech. „Takhle ze začátku se lidé hodně ptají hlavně na borovice,“ doplnil Sobek.

Letos se tradiční prodej stromů u Kojálu přesunul na Dvořákovu ulici u nové pobočky České pošty. „Jsme tu od pondělí, u Kojálu jsme měli problémy s parkováním a s ním spojeným zásobováním stromky. Proto jsme se přesunuli,“ uvedl důvody prodejce Radoslav Kotík. Také on nabízí jehličnany z plantáží specializovaných na vánoční stromy. „Stromy máme z celé republiky, hlavně pak z Novojičínska,“ prozradil.

Lesníci v pozoru

Podobně jako v minulých letech nabízí prodejci i dekorativní vánoční vazby nebo jmelí. Prodejci u pošty pak jako jediní ve městě poskytují balení stromků zdarma. Jinde si lidé za službu zhruba dvacet korun připlatí. I podle Kotíka, který stromky nabízí rovněž od pondělí, je důležitá cena. „Největší nápor čekáme až zhruba okolo dvanáctého prosince, kdy budou mít lidé po výplatách. To potom začne ten pravý prodej,“ myslel si Kotík.

Předvánoční doba nicméně každoročně trápí lesníky. Podle nich jsou krádeže stromků sezonní záležitostí. Spousta lidí z regionu si totiž stále pokládá otázku, zda zaplatit za vánoční stromek stokoruny nebo raději riskovat a ušetřit.

Nenechavci podle vyškovské policejní mluvčí Alice Navrátilové nevyváznou bez pokuty, která může dosáhnout až patnácti tisíc korun. Podle lesníků nicméně nebývá největší problém v tom, že zloděj ukradne jeden stromek. Horší je, že přitom poškodí třeba tři další. Nebo uřeže jehličnan na nejméně vhodném místě, kde se už nedá nic dosadit.