DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Když si Pavel Zelík se svými přáteli udělal zimní procházku k ivanovickému rybníku, narazil tam zrovna na partu pracovníků, kteří tipovali stromy k vykácení. „Šlo o desítky, možná stovky topolů. Taková drsná probírka mě vyděsila. Je to skutečně nutné?“ ptá se.

Podle pracovníků odboru životního prostředí vyškovského městského úřadu, kteří se ke kácení vyjadřovali, to nutné je. Stromy prý měly být pryč už dávno. Jsou totiž nebezpečné kvůli podemletým břehům.

„Narušují hráz rybníka. Kořeny stromů jsou ve vzduchu. Jde vesměs o staré topoly, které jsou přestárlé a nevhodně vysázené příliš blízko břehu a ve velmi hustém sponu. Koruny se deformují. Některé se nebezpečně naklánějí do rybníka, jiné nad pole,“ popsal stav stromů František Vrbacký z odboru životního prostředí.

Stromům se snad čtyřicet let nikdo nevěnoval. Teď ale jak zeleň, tak samotný rybník čeká velká rekonstrukce. Připravuje ji majitel rybníka, pohořelické rybníkářství. Téměř tři stovky topolů a několik desítek akátů, pár jasanů, vrb a olší chce přes zimní období vykácet. Ponechá jen mladé a perspektivní dřeviny. Vykácené stromy nahradí mladé stromky. „Už vloni vysázeli na hráz jasany. Další výsadba bude pokračovat na jaře,“ potvrdil Vrbacký.

Souhlas s kácením musí vydat příslušný úřad, a to v Ivanovicích na Hané. Přestože se vedení ivanovického úřadu k případu nevyjádřilo, je podle rybníkářů razítko od ivanovických úředníků jisté. Zvlášť, když má požehnání vyškovského městského úřadu, který se vyjadřuje k zásahu do rybníka jako celku. „Zákrok je samozřejmě pro laika drastický, ale vzhledem k tomu, že stromy nezažily výchovu, dospěly do stadia, kdy jsou na vrcholu své fyzické i technické zralosti. Nová výsadba bude už ze stromů dlouhověkých, jako je jasan, dub a lípa, které vydrží podstatně déle,“ dodal Vrbacký.

Podle Vrbackého by probírku zasluhoval také navazující remízek, ale tam rybáři pouze uvolní přítok, protože v létě tam spadly stromy a zatarasily přítok. Voda se pak rozlévala po celém remízku.

Vodní plocha se nachází za Ivanovicemi směrem na Drysice po pravé straně v dolině. Využívá ji Rybníkářství Pohořelice jako chovný rybník. Jenže v poslední době v ní bylo víc bahna než ryb. Hrozilo také, že v případě silných dešťů by zabahněný rybník vodu stékající z okolních polí nepojal a hrozily i záplavy.

Jakmile rybníkáři sehnali dotaci, pustili se do oprav. „Čerpáme dotace od ministerstva zemědělství. Nádrž celoplošně odbahníme. Je potřeba zvýšit kapacitu na stoletou vodu. Nejprve odtěžíme dřeviny, aby se mohlo bahno odkládat na okraje rybníka. Většina sedimentu skončí na polích majitelů, se kterými máme dohodu. Poté opravíme břeh a přeliv,“ uvedl výrobní náměstek pohořelického rybníkářství Roman Osička.

Jde o nákladnou činnost za zhruba dvacet milionů korun. „Máme desítky rybníků, každoročně se snažíme dát do pořádku alespoň dva. Jakmile upravíme ivanovický, budou naše největší rybníky na Vyškovsku už v dobrém stavu. V minulých letech jsme spravili moravskopruský a uhřický,“ dodal Osička.