Letos by však podle odborníků podobné problémy obyvatele regionu trápit neměly. „Komárům letošní rok rozhodně nesvědčí. V zimě nebyl skoro žádný sníh a nyní je dlouhodobě sucho. Chybí jim stojaté vody, do kterých by mohli naklást larvy. Pokud totiž zaprší, voda se rychle vsákne do země a zárodky nedokončí vývojový cyklus, který trvá přibližně tři týdny," vysvětlila Renata Ciupek z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Méně komárů už pozorují například obyvatelé Lulče. „S komáry letos problém vůbec nemáme. Teče tu sice potok a poblíž je přírodní koupaliště, ale momentálně je jich tady opravdu naprosté minimum, nejsme ani poštípaní," shodli se místní.

Kromě svědivých štípnutí však v létě hrozí i větší nebezpečí přisáté klíště. Také těch by ale díky suchému období mělo být méně. „Klíšťata sice na vlhku nejsou existenčně závislá jako komáři, k rozmnožování ho nepotřebují, přesto jim ale suché prostředí příliš nevyhovuje. Jejich aktivitu odvozujeme podle počtu lidí, které nakazí, a zatím jsou čísla velmi dobrá. V Jihomoravském kraji máme letos pouze tři onemocnění klíšťovou encefalitidou, všechny datujeme až od června. Loni jsme měli první případy už v květnu," dodala Ciupek.

Klíšťata potřebují specifické podmínky, aby se jejich počet zvyšoval. Nesvědčí jim přílišné horko, prostory na přímém slunci, ani se nevyskytují kolem mokřin. „Ideální podmínky jsou v travnatých porostech, ty teď ale kvůli horku vysychají," vysvětlila Mária Seifertová z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Přestože pacientů s klíšťovkou v kraji ubývá, situaci se nevyplácí podcenit. Podle statistiky ministerstva zdravotnictví, která udává podíl klíšťat, jež jsou připravená k napadení, se poslední dva týdny aktivita pohybuje kolem šestého až sedmého stupně, které značí velké riziko. Doporučuje se proto používat repelent, pravidelně se prohlížet a vyhýbat se křovinám a trávám, zvlášť okolo lesů.

Zatímco encefalitida se pozná během několika dnů, lymská borelióza má inkubační dobu v řádech týdnů. Pacientů, kteří se jí nakazí, tak přibývá celoročně. „Proto nemůžeme zhodnotit, nakolik hrozí nákaza letos, u mnoha nemocných se můžou příznaky projevit po kousnutí z minulých let," uzavřela Ciupek.

ZUZANA RICHTROVÁ