Ten je jako primárius smyčcového kvarteta, vedoucí souborů Ars Collegium a Brněnští komorní sólisté a také jako učitel Základní umělecké školy v Rousínově, odborníkem na slovo vzatým. A rád by o kouzlu houslí přesvědčil i posluchače.

Spolu s kolegy připravuje koncerty, v nichž chce housle zpopularizovat. Jeden z nich se koná i v Rousínově, a to právě dnes.

Jde o Graffeův houslový recitál k padesátému výročí úmrtí Bohuslava Martinů. Uskuteční se od osmnácti hodin v sále rousínovské umělecké školy. Na programu budou nejenom skladby Martinů, ale také Antonína Dvořáka nebo Johanna Brahmse. Houslistu doprovodí na klavír Jiřina Kolmanová.

Hned na dvanáctého května potom pro žáky mateřských a základních škol připravil výchovné koncerty s názvem Pohádkové housličky. Doufá, že i v nich probudí lásku k houslím.

„Rodiče se často obávají, že počátky výuky hry na housle jsou pro dítě náročné. Ale dá se to zvládnout. Deset minut denně si pro společné cvičení může zpočátku každý rodič se svým dítětem najít. Odměnou pro všechny jsou pak třeba koledy u vánočního stromečku,“ je přesvědčený učitel, který v Rousínově předává dětem lásku k hudbě už pět let.

Podle něho je vhodné začínat s výukou na housle mezi první a třetí třídou základní školy.

Předpokladů pro zvládnutí hry na housle není mnoho. „Je třeba hudební sluch, ale nemusí to vždy znamenat, že dítě dobře zpívá. Dále základní cit pro rytmus a všech deset prstů na rukou,“ řekl s úsměvem Graffe, který tvrdí, že po překonání prvních krůčků si děti vše vynahradí radostí z muzicírování.

„Housle jsou nástrojem, který vždy fascinoval většinu hudebních skladatelů. Ti jim věnovali snad nejvíc skladeb. Je tedy možné vybírat z bohatého repertoáru,“ dodal Graffe. Podle něho je velkým kladem hry na nástroj také rozvoj mozkové činnosti, drobné motoriky a také kladné působení klasické hudby na rozvoj dětské psychiky.