Mnozí rodiče budou muset vyřešit, kam v pondělí s dítětem. Drtivá většina škol totiž zůstane uzamčená.

Už včera měly školské odbory nahlášených devatenáct škol a školských zařízení, která v pondělí nebudou fungovat. Podrobnosti budou ale známé až v pátek. Ředitelům škol totiž stačí stávku nahlásit pouze čtyřiadvacet hodin předem. Nejvíc na čas si s ohlášením dávají středoškolští ředitelé. Zatím ještě ani není jisté, které školy budou zamčené úplně, a ve kterých bude fungovat jakýsi poloprovoz.

Městský úřad Vyškov je zřizovatelem šesti základních škol.

„Stoprocentně budou stávkovat školy Letní Pole, Na Vyhlídce a Purkyňova. Nádražní také pravděpodobně půjde do stávky, ale ředitel informaci ještě bude muset upřesnit,“ uvedla vedoucí odboru školství ve Vyškově Petra Lakomá.

V Bučovicích se ke stávce přidá škola 711 a dokonce i mateřská škola. Ve Slavkově u Brna budou stávkovat obě základní školy, Tyršova a Komenského. Potíže budou mít i rodiče z vesnic. Nebudou fungovat například školy v Komořanech, Milešovicích, Brankovicích nebo Křenovicích.

Stávkovat se nebude například v základní škole Morávkova ve Vyškově. „S důvody stávky souhlasíme, ale termín se nám zdá nevhodný. Jsou naplánované školy v přírodě, výlety. Vážně by nám to narušilo závěr školního roku,“ uvedla důvody svého rozhodnutí ředitelka Jana Plášilová.

Nepřipojí se ani základní škola Tyršova, stávkovat nehodlá základní škola 710 v Bučovicích. Běžná výuka poběží podle ředitele Josefa Smékala i v Integrované střední škole ve Slavkově u Brna. Do stávky se totiž žádný z pedagogů nepřihlásil. Naopak podle zástupce ředitele Václava Klementa zůstane brána vyškovského gymnázia pro studenty uzavřená.

Učitelé požadují víc peněz na platy nejenom pro pedagogy, ale i pro ostatní pracovníky škol. Nelíbí se jim také, že přišli o víc než čtvrtinu peněz na pomůcky a učebnice. Celkově jsou nespokojení s politikou ministra školství Ondřeje Lišky.

Stávku si učitelé zopakují přesně půl roku po té předchozí.

„Tenkrát sněmovna vyhrabala skoro miliardu. Ale lidé navýšení v peněžence neviděli. Průměr vychází sto třicet korun na jednoho pedagoga. To učitele urazilo. Když si uvědomíme inflaci, zjistíme, že reálná mzda učitelů jde dolů,“ řekla předsedkyně oblastní rady odborového svazu pracovníků školství Vyškov Eva Hradilová.