Obavy z nižšího platu a snižujících se výdajů na školství jsou hlavními důvody, proč dnes zůstala drtivá většina škol Vyškovska uzamčená. Učitelé se rozhodli stávkovat.

„Nesouhlasí totiž se záměrem vlády snižovat výdaje na školství. Také se jim nelíbí, že peníze na pomůcky nebo další vzdělávání pedagogů teď přejdou na zřizovatele, popřípadě rodiče. Zároveň mají strach ze snížení platů,“ vysvětlila vedoucí odboru školství vyškovské radnice Petra Lakomá.

Podle ní je Městský úřad ve Vyškově zřizovatelem šesti základních škol. Pět z nich stávkuje. Až na dvě střední školy se k nim připojili všechny z okresního města.

Doma zůstali i školáci z Ivanovic na Hané a mnozí z Bučovic, včetně tamních gymnazistů. Situace je stejná na mnohých vesnických základních školách. Uvedla to předsedkyně vyškovské rady odborového svazu pracovníků školství Eva Hradilová.

Požadavky učitelů z celé republiky podpoří svojí stávkou například vedení Základní školy v Brankovicích. „Připojí se k ní všichni zaměstnanci školy,“ potvrdil vedoucí učitelských odborů Stanislav Lánský.

Ne všem pedagogům ovšem přijde stávka smysluplná. Třeba ředitel Základní školy v Morávkové ulici ve Vyškově Jiří Zlatník považuje požadované navýšení za směšně nízké. V přepočtu údajně představuje nanejvýš tři sta korun hrubého k měsíčnímu platu navíc. Navíc podle něj nezohledňuje nárůst práce učitelů a nepokrývá ani míru inflace.

„Za těchto podmínek mi odborová organizace předala záporné stanovisko k účasti na stávce,“ řekl Zlatník.

Stejně tak se k ní nepřipojí například školská zařízení v Rousínově a Slavkově u Brna. Učit se budou také studenti bučovické obchodní akademie nebo žáci bohdalické základní školy.

„Jsme malá škola. Proto nám hodně záleží na tom, jak nás vidí rodiče. Se stávkou ale tiše souhlasíme,“ uvedla ředitelka zmíněné školy Karin Šulcová.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Anketa: Co si myslíte o stávce učitelů?