Nedávno opustili školní lavice, ale práce ve výrobě je příliš neláká. Alespoň to tvrdí o bývalých absolventech některé firmy z Vyškovska. Mnohé z nich by mladé dělníky uvítaly, ale ti se k nim nehrnou.

Problém trápí například vedení velešovické firmy Inter-Stol. „Nepřišel sem žádný mladý člověk, který letos ukončil školu. Nikdo se u nás nehlásil. V průběhu roku také není zájem učňů velký. Měli jsme tu dva. I když byli vyučeni v oboru, mnoho neuměli,“ uvedl jednatel společnosti Vladimír Tannenberger.

Podobná situace je například ve slavkovské firmě Teepak. Přitom vyškovský úřad práce eviduje řadu nabídek volných míst této firmy. „Mladí lidé k nám přesto letos nepřišli. Je tady jen jeden brigádník. Možná zůstane déle. O práci ve výrobě absolventi nemají moc velký zájem,“ řekla personální asistentka Marie Bedřichová.

Situace podniků se nelepší ani přesto, že nezaměstnanost nepatrně stoupla. Zatímco v červnu evidoval vyškovský úřad práce pět celých tři desetiny nezaměstnaných, minulý měsíc to bylo o desetinu procenta více.

„Absolventi se na zvýšení podílejí nepatrně. Ti se podle minulých zkušeností budou u nás hlásit až koncem srpna či v září. Více ovlivnilo nárůst 38 pracovníků ze školství,“ vysvětlil ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Ten také očekává, že se přihlásí zhruba sto až sto padesát bývalých učňů a studentů. Myslí si, že většina absolventů práci najde. Někteří z nich ale čekají na místo, na které se ve škole nepřipravovali. „Nejčastěji je to u těch, kteří se vyučili v nějakém nábytkářském, pohostinském či strojírenském oboru,“ řekl Marek.