Představuje se na ní poprvé, nicméně jde o šestý ročník. Pořadatelé akcí navázali na dřívější pěstitelskou výstavu.

Jak zmiňuje členka otnického svazu zahrádkářů Jiřina Havelková, pod jejíž taktovkou se výstava odehrává, zájem o výpěstky nebyl tak velký, jak si představovali. „S organizací byla spousta práce, ale nechodilo tolik návštěvníků, aby nám stálo za to výstavu pořádat dál. Protože jsme ale pro lidi chtěli něco dělat, přemýšleli jsme, co by to mělo být. A napadla nás řemesla. Hlavním cílem je přiblížit je dětem," konstatuje Havelková.

Návštěvníci můžou výrobky vystavovatelů nejen obdivovat, ale také kupovat. Zajímavé jsou například právě bonsaje z korálků, ale i ručně malované dřevěné krabičky a šperkovnice, z nichž každá je originál, mýdla různých vůní, perníčky, odrátovaná keramika.

A třeba také cínem zkrášlené sklenice, s nimiž přijela Jana Müllerová z Blažovic. „Každá je jiná. Zdobím je tímto způsobem zhruba čtyři roky. Než jsem s nimi vyrazila na trh, musela jsem například vyzkoušet, jak moc je možné sklo ozdobit, aby vydrželo," zmiňuje vystavovatelka, která s sebou přivezla i autorské cínové šperky.

Některá řemesla je pak možné i vyzkoušet. Třeba výrobu keramiky. „Pokouším se o figurku k Člověče, nezlob se. Ale moc mi to nejde. Je to dřina," směje se jeden z dospělých návštěvníků, který právě sedí u hrnčířského kruhu.

Na vlastní oči pak návštěvníci můžou přihlížet výrobě korbáčků a také je ochutnat. Překvapuje mě jejich méně slaná chuť a nejsou ani tak vysušené, jak je znám z běžných obchodů. „Aby tyto sýry déle vydržely, někteří výrobci používají slanější nálev," vysvětluje mladá žena, zatímco smotává sýrové nitky do copánků.

PŘÍŠTĚ ASI I S KONĚM

U dalšího stolu si zejména děti můžou vyzkoušet malování na kameny. „Do toho se možná pustíme. Naopak výroba keramiky dceru moc neláká," říká návštěvnice Kateřina Tůma z Otnic, která na výstavu zavítala poprvé.

„Nedávno jsme se do vesnice přistěhovali. Akce se mi líbí. Dcera si vybrala andílka z korálků a dostala k tomu krásný náramek. Jinak jsme si koupily mýdla a vločku z keramiky. Zatím se tady rozkoukáváme. Ale určitě zkusím teplou medovinu," dodává Tůma.

Co se týká alkoholu, k dostání je i svatomartinské víno. „Letos nám to nevyšlo na den přesně, ale příští rok bude svátek svatého Martina v den naší výstavy. Máme členku, která má doma bílého koně. Přemýšlíme, že příště akci zahájíme stylově," naznačuje Havelková.