Revitalizace údolní nivy coby zásobárny vody i ochrany před povodněmi přesto pokračuje nad očekávání dobře. „Záleží na počasí, ale je možné, že do konce října bude hotovo. Přitom původní termín počítal až s koncem roku," připomněl starosta.

Zopakoval, že prvek nebude prospěšný jen pro Nemochovice, ale i pro okolní vesnice a přírodu obecně. Navíc jako záchytná plocha pomůže při vylití potoků a částečně tak zmírní případné škody. Veškeré náklady na výstavbu pak pokryje evropská dotace.

Údolní niva ale není jediným projektem, na kterém se ve vesnici momentálně pracuje. „V letošním roce chystáme ještě výsadbu ovocných stromů kolem polní cesty a také výsadbu stromů a keřů kolem rybníka. Areál rybníka se totiž rozkládá na poměrně velké ploše, které ovšem chybělo dostatečné osázení. To chceme nyní napravit. Na oba projekty jsme dostali dotaci. V prvním případě to bylo rovných čtyři sta tisíc, ve druhém pak tři sta šedesát tisíc korun," zmínil Hofírek.

Další významný projekt už navíc můžou v obci smést ze stolu. „Znovuotevřeli jsme totiž kostel, který se dočkal kompletní rekonstrukce. Řemeslníci opravili fasádu, krovy, střechu, věž, ale třeba také kanalizaci, takže šlo o opravdu celkový zásah. Ačkoli se obec na opravách finančně podílela, většinu nákladů pokryla především dotace, kterou získala církev," dodal starosta Hofírek.

JAN JURÁK