„Po dvouletém odkládání se v zámeckém parku uskuteční akce, která v Česku nemá obdoby. Slavkov bude hostit dvaatřicet živých soch a dvanáct špičkových bodyart umělců, kteří budou své výtvory tvořit přímo před zraky diváků. Návštěvníci pak také mohou být součástí poroty soutěže o nejlepší živou sochu i výtvor body art,“ komentovala ředitelka Zámku Slavkov – Austerlitz Eva Oubělická.

V parku budou od devíti hodin k vidění živé sochy jako Pirát, Bílý páv nebo výtvor „Still Emotion“ zachycující zamilovaný pár v momentě, kdy hoch odchází do napoleonských válek. V Body art zóně zase návštěvníci uvidí při práci jedinou českou vítězku mistrovství světa World Bodypainting Festival.

Krusta na bazénu i sklech aut: ledoví muži udeřili na jižní Moravě, podívejte se

„Naši komunitu tvoří různorodá individua, která lze běžně vidět na slavných místech po celé Evropě. Ve Slavkově se však spojí v jeden ansámbl. Jde nám o to potěšit návštěvníky a předvádět lecjaké herecké kusy přestrojeni za krále s královnou, havíře, věštící cikánku a další postavy. V barvách pestrých i mdlých, v pohybu či jako pravé sochy v úplném strnutí. Jindy zase, by radost nejen dětem na tvářích vykouzlila, měníme se třeba v klauny, mimy i kejklíře,“ řekla za spolupořadatele Zdeňka Rylka Dovályová z české organizace Živé sochy SINELA.

Živé sochy a bodyart

Fantazii se meze rozhodně nekladou. „Ve tvorbě všelikých kostýmů jsme sami sobě návrháři, švadlenkami, dekoratéry, maskéry a kutily,“ dodala Dovályová. Festival bude rozdělen do dvou zón - živé sochy a bodyart. Závěrečné defilé se uskuteční v čase od čtyř do pěti hodin odpoledne, kdy budou také vyhlášeny výsledky soutěže.

„Kromě samotného umění s lidským tělem budou k vidění také kostýmy, výstava obrazů a jejich tvorba přímo na místě. V bodyart zóně uvidíte airbrush a UV techniky, a také budete mít unikátní možnost pozorovat umělce přímo při práci. Diváci nakonec zvolí vítěze v kategorii "Živá socha" a v kategorii "Bodyart". Samozřejmostí bude pak food zóna, dětská zóna a doprovodný program pro děti i dospělé,“ informovala mluvčí města Veronika Slámová.

Ve Vyškově absolvuje výcvik skoro čtyři sta nováčků.
Výcvik absolvují ve Vyškově stovky nováčků aktivních záloh. Podívejte se

Pro dospělé, penzisty a děti nad tři roky platí na místě vstupné 150 korun. Zdravotně postižení a děti do tří let pak mají vstup zdarma, rodinné vstupné pak stojí 450 korun.