Vyřezávání soch motorovou pilou mě v programu víkendových setkání na Vyškovsku zaujalo natolik, že jsem dal kozlanské obecní zahradě přednost před jinými lákadly regionu. Nic na tom nemění ani sobotní déšť, který skrápí většinu Vyškovska. Kapky nepříjemně studící za límcem ale Kozlanským podle všeho nevadí.Den dětí jich přišel oslavit slušný počet. A nejenom těch. Třeba Alena Jakubčíková sice z Kozlan pochází, ale momentálně žije v sousedních Bohdalicích. „Mám pětileté dítě, takže jsem tu hlavně kvůli němu. Musím ale uznat, že společenský život je v Kozlanech hodně slušný," pochvaluje si maminka.

Akce nepolevují

A právě pochvalná diskuse a bědování nad počasím se zatím odehrává u většiny deštěm skrápěných stolů v pauze po zásahu bučovických hasičů, kteří vystřihávali zraněného z havarovaného auta. „Jsme v Kozlanech strašně spokojení, protože se při každé příležitosti nelení a něco se naplánuje. Teď tu například byly závody na kole, spoustu akcí pořádají hasiči, divadelníci. Jsou tu karnevaly, mikulášská setkání. Třeba právě na Mikuláše měli organizátoři kdysi nachystaných třicet balíčků, dneska jich jim nestačí ani osm desítek," dává příklad Věra Veselá také z nedalekých Bohdalic.

Okolo pobíhají malí i velcí s pomalovanými obličeji, někteří odvážlivci to ještě zkoušejí ve frontě na skákací hrad, jiní dávají přednost teplému čaji nebo párku s hořčicí. Zřejmě školené ruce opodál zase barví vlasy těm nejmenším zájemcům křiklavými odstíny. „Těším se na ptáčky, zrovna včera jsem kreslil velkého orla," chlubí se asi osmiletý klučina a připomíná, že v Kozlanech dnes nebude chybět ani ukázka dravců.

Jen to počasí si v obci objednat nedokázali. Možná jsme s kozlanským starostou Karlem Pospíšilem našli viníka. Pár desítek metrů od hlavního dění totiž zanedlouho odstartuje netradiční dřevorubecká disciplína.

Řezbář s motorovou pilou v ruce Jaroslav Pecháček z Hanušovic totiž není v Kozlanech poprvé. „Měli jsme ho tady už na Velikonoce, tehdy nám vyřezával třeba želvičku, která zdobí prostor před kozlanským obecním domem. Špatné počasí ho doprovázelo i tehdy. Mrzlo, foukalo a poletoval sníh," říká pochopitelně s nadsázkou a úsměvem na tváři Pospíšil.

Rybí lavička

Motorová pila už začíná na přihlížející útočit decibely. Děti s otevřenými ústy sledují, jak si šikovný řezbář poradí s připraveným pařezem. Lehký rozkrok a pevný postoj jsou základ. „Z pařezu nám vytvoří lavičku ve tvaru ryby. Bude mít hlavu a ocas. Sloužit bude jako dekorace k obecnímu rybníku. Je to radost pohledět. Počítám, že mu socha zabere možná až tři hodiny práce," odhaduje starosta.

Nezapomíná připomenout i přítomnost dětí z Dětského domova Vřesovice, které obec pozvala. „Máme nad nimi jako obec a divadelní kroužek Kozlany patronát. Každý rok jim přispíváme sbírkou lidí v podobě hraček nebo učebních pomůcek, snažíme se pomáhat i finančně," připomíná skromně Pospíšil.

Čas se nachýlil, ale nedá mi to a na originální rybí lavičku se asi brzy přijedu podívat. Jen si objednám lepší počasí.