Na ten dorazí okolo deseti prodejců. „Nabídnou především drobné šperky, keramiku, perníky, obrázky i medovinu a další produkty z medu. Jejich výrobky lidé můžou využít nejen jako vánoční dárky, ale i k výzdobě domácnosti," nastínila výstavářka, která má organizaci akce na starosti, Eva Dvořáková.

Letos poprvé instituce akci vztahuje přímo k probíhající výstavě. Konkrétně k té nazvané Ten dělá to a ten zas tohle, která se věnuje právě řemeslům. „Mezi prodejci jsme proto hledali ty, již představují řemesla, co jsou na výstavě k vidění. Třeba právě perníkářství nebo keramiku," zmínila Dvořáková.

ŘEMESLA SI I VYZKOUŠÍ

Také proto podle ní muzeu nevadí, že se prodejci potravin, kteří navštěvují například vyškovské trhy, na jejich jarmark příliš nehlásí. „Řemesla jsou pro nás prioritní," vysvětlila.

O jejích slovech svědčí i další bod programu. Na návštěvníky totiž čekají ukázky řemesel. Třeba rytí do kovu. „Některá si lidé budou moci vyzkoušet, třeba malování na keramiku," lákala.

Po celou dobu trvání akce bude otevřené i muzeum. Lidé tak budou mít možnost prohlédnout si i všechny aktuální výstavy, například tu s obrazy Vlasty Švejdové. „Za prohlídku zaplatí klasické vstupné. Na druhou stranu oproti předchozím dvěma letům bude vstup na jarmark zdarma. Za tvořivou dílničku pak lidé dají dvacet korun, abychom pokryli náklady na materiál," přiblížila pracovnice muzea Ivana Fleková s tím, že se akce bude konat od deseti hodin dopoledne do čtyř hodin odpoledne.