Do Ameriky se přitom za aktuálním zážitkem sjíždějí nadšenci zblízka i zdaleka, napsal to server BBC. Odborníci odhadují, že se do takzvaného pásu totality, jak se říká oblasti, odkud je pozorovatelné úplné zatmění, vydá více než milion lidí z celého světa.

TAKTO LIDÉ SLEDOVALI ČÁSTEČNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PŘEDLONI NAŽIVO Z BRNĚNSKÉ HVĚZDÁRNY:

Zdroj: Youtube

Například pro australskou psycholožku Kate Russoovou to bude počtrnácté, co uvidí úplné zatmění Slunce. Fenomén spatřila už v roce 1999 v jižní Francii, na pondělní podívanou přijela do texaského Uvalde.

„Díváte se na Slunce a najednou je na obloze jen díra. Je to, jako by se všechno postavilo na hlavu,“ popsala Russoová moment, kdy zatmění začne.

Pokochá se výhledem

Do Mexika se úplné zatmění vydal pozorovat také další nadšenec, britský vědec v důchodu Patrick Poitevin. Zatímco při předchozích pozorováních prováděl experimenty, letos má v úmyslu pohodlně se usadit a kochat se výhledem.

Důchodce poznamenal, že toto konkrétní zatmění má v Mexiku trvat čtyři a půl minuty, což mu během dne nejspíš umožní spatřit několik planet, hvězdy, nebo dokonce i kometu.

Úplné zatmění budou moci lidé pozorovat i v mexickém Torreónu, amerických městech Dallas, Indianapolis a Buffalo nebo v kanadském Montréalu. Podle propočtů zhruba 183 kilometrů široký pás totality začíná okolo 11:07 místního času v Mazatlánu na mexickém tichomořském pobřeží.

Postupovat bude severovýchodním směrem nad Texas, jižní Oklahomu, Missouri a Illinois, než úplné zatmění zahlédnou obyvatelé Ohia a podél americko-kanadské hranice. Pozorování nad pevninou skončí v 17:12 místního času v kanadské provincii Newfoundland.

Lákadlem Litava Parku bude také MIG 21.
Mig 21, Wohnout, Janek Ledecký i Vlasta Redl. Litava Park se vrátí do Bučovic

Úplné zatmění slunce bude v Evropě možné zhlédnout dvanáctého srpna 2026, kdy pás totality přejde přes sever Španělska.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Výsadkový kurz v kasárnách Dědice. Seskoky na letišti komplikoval siný vítr

Zdroj: Foto: nadrotmistr Jakub Machala, Koláž: Deník/Jakub Dostál