OSOBNÍ TATRY V ZÁMECKÉM PARKU. Zámecký park ve Slavkově u Brna patřil v neděli osobním autům značky Tatra. Lidé za nimi vyrazili, aby si zavzpomínali nebo se pokochali krásou modelů, které se v minulém století vyráběly v Kopřivnici či Příboře. Návštěvníci mohli obdivovat někdejší reprezentativní vozy vyšší třídy, o které se starají jejich současní majitelé. Ti ve svých tatrovkách přijeli nejen z Moravy či Slezska, ale také z Čech či Slovenska.

OTVÍRÁNÍ ŠOUPÁTEK V HABROVANECH. Je to láska a životní styl. Je to touha a splněné sny. Tato slova byla minulou středu slyšet v Habrovanech u Rousínova na srazu veteránů. Na Habrovanském otvírání šoupátek v parku u rybníka bylo na co koukat. Nádhera prvorepublikových strojů i těch z nedávné minulosti měla své kouzlo. Atmosféru akce umocnila dobová hudba i kostýmy.

Zdroj: Stanislav Mrázek

POLÁRNÍ ZÁŘE NAD VYŠKOVSKEM. Příležitost k pozorování polární záře využili v noci z pátku na sobotu lidé po celém Vyškovsku. Obyvatele zaujala jasně vybarvená noční obloha.

Zdroj: Foto: Martin Slezák, Hana Knobová a Ondřej Kyjovský, Koláž: Deník/Jakub Dostál

Zemi zasáhla podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru poprvé od roku 2003 geomagnetická bouře nejvyššího pátého stupně, a v noci na sobotu tak byla neobvyklá barevná podívaná vidět i v místech daleko více na jih, než je obvyklé. Přesvědčili se o tom lidé na celé jižní Moravě.

BUDOUCÍ VOJÁCI ZAHÁJILI NOVÝ KURZ. Budoucí vojáci z povolání prošli v pondělí branami dědických kasáren. Nastoupili k dalšímu letošnímu kurzu základní přípravy. Ve vyškovské místní části Dědice se k němu hlásili také záložníci a dobrovolníci. Harmonogram kurzu pro budoucí vojáky obsahuje intenzivní výcvik, který potrvá až do jednadvacátého června.

ŽALOBA KVŮLI SMRTI DÍTĚTE. Trestní oznámení kvůli smrti dítěte při porodu vyšetřují ve Vyškově policisté, v pondělí na to upozornil server TN.cz. Podle jeho informací podala oznámení matka, která je přesvědčena, že dcera zemřela chybou zdravotníků vyškovské nemocnice. Primář gynekologicko-porodnického oddělení je ale podle serveru přesvědčený, že jeho kolegové chybu neudělali a dítě prý zemřelo nešťastnou náhodou.

Ilustrační foto.
Smrt dítěte při porodu ve Vyškově. Matka podala trestní oznámení

SLAVKOVSKÉ GALAKONCERTY MAJÍ ČTVRT STOLETÍ. V sobotu se v Historickém sále Zámku Slavkov-Austerlitz konal již pětadvacátý ročník slavnostního koncertu Z operety do operety, jehož spolupořadatelem a patronem byla Česká společnost Johann Strauss založená přímo na Zámku Slavkov-Austerlitz.

PŘESUN DĚTÍ A PŘÍPRAVA NA PŘÍSTAVBU. Zahájení prací na přístavbě mateřské školky Zvídálek ve Slavkově se blíží. Radní rozhodli na základě doporučení hodnotící komise o vítězi výběrového řízení na zhotovitele. Po uplynutí odvolací lhůty bude následovat předložení smlouvy o dílu zastupitelům ke schválení. Hned po té, se mohou na Koláčkově náměstí rozjet stavební práce. Děti byly přemístěny do nově vybudovaných prostor v bytovém domě Litava.

BĚHÁME SRDCEM. V pátek se na vyškovském sportovním stadionu uskutečnil devátý ročník charitativní akce Běháme srdcem. Výtěžek akce dosáhl na 143 200 korun. Pomůže dětskému oddělení vyškovské nemocnice.

BUDOUVNOST DOMU NA HUSOVĚ ULICI. Nová zasedací místnost pro zastupitele, výtah pro vozíčkáře i maminky s kočárky, kanceláře i provozovny. Nejen takové jsou možnosti využití barokního měšťanského domu na Husově ulici 63 ve Slavkově u Brna. Město má připravený kompletní projekt se stavebním povolením na záchranu památkově chráněné stavby, kterou aktuálně jistí dřevěné podpěry.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál