Smetanovy sady ve Vyškově mají být místem, kam lidé budou chodit odpočívat. Zatím ale budí spíš emoce. Konkrétně jejich obnova. Zástupci města se proto v úterý sešli s obyvateli, aby jim své plány představili.

Největší diskuze v poslední době vyvolávaly stromy, které mají jít k zemi. Podle odborníků jsou v havarijním stavu a hlavně riziko jejich pádu tlačí vyškovskou radnici k urychlené obnově největší zelené plochy ve Vyškově. „Několik pádů jsme už zaznamenali. Byly to náhlé případy, které se nedají předem odhadnout," uvedl vedoucí odboru životního prostředí vyškovské radnice Jiří Kutálek.

Rizikových stromů jsou podle něj v parku desítky. „Důvodem je zanedbání jejich péče v raném stadiu vývoje. To už je několik desítek let. Stromy jsou proto různě nakloněné a mají vadné větvení, tím pádem i špatnou stabilitu. Vzhledem k tomu, že park je v nivě, navíc mohou být pády dost nečekané. Těmito místy denně projdou stovky lidí a je proto potřeba urychleně začít na zlepšení stavu dřevin v parku pracovat," vysvětlil Kutálek

Samotná údržba ale podle obyvatel nestačí. „Park nejsou jenom stromy. Jde o celkovou atmosféru. Když srovnám Smetanovy sady s parky v jiných městech, máme hodně co dohánět. Je ostudou, v jakém stavu je okolí sochy Bedřicha Smetany, po němž je park pojmenovaný. O tom, jak ho hyzdí počmáraná holubice ze socialistických dob, není třeba ani mluvit. Zajímalo by mě proto nejen to, jak to bude s obnovou dřevin, ale jak bude celkově park vypadat. Diskutovat nad kácením jednotlivých stromů mi přijde zbytečné, to by mělo být náplní práce odborné firmy," namítl za obyvatele města Miroslav Hrebíček.

Právě kvůli kácení stromů ale radní debatu svolali. „Vzhledem k poměrně častým rozporům, které máme se sdružením Zelený Vyškov, kterému je právě kácení často trnem v oku, jsme měli potřebu danou věc veřejně prezentovat, než projekt odstartujeme, aby jako v některých jiných případech nedocházelo ke komplikacím až v době, kdy už je všechno rozběhlé," konstatoval starosta Vyškova Karel Goldemund.

Štěrkové chodníky

Právě Zelený Vyškov má k projektu obnovy parku výhrady. „Město se o nově vysazené stromy nestará, spousta z nich po minulých výsadbách uschla. Nevěřím tomu, že v případě obnovy Smetanových sadů to bude jinak. Navíc je zapotřebí se na celou věc podívat i z pohledu přírody. Nejvíc nám vadí asfaltové chodníky, které narušují koloběh vody. Ty se navíc neustále rozšiřují, což stromům ubírá prostor. Dřív byly v parku štěrkové a šlo určitě o lepší řešení než asfalt," prohlásil předseda sdružení Ivan Novotný.

S veřejností se ale na tomto pohledu neshodl. „Asfalt považuji za rozhodně lepší povrch cest. Jezdí tam spousta cyklistů a také maminek s kočárky. Jízda po asfaltu je pro obě skupiny určitě snazší. Navíc já sama vím, jak často jsem musela měnit píchnuté duše v době, kdy jsem po štěrkové cestě jezdívala na kole do práce," upozornila zase Vyškovanka Jana Fertö.

Konkrétní kritika ze strany Zeleného Vyškova ale nezazněla. „Mrzí mě, že zástupci sdružení odešli předčasně. Pouze promítli svoji prezentaci, která se ale konkrétně obnovy parku týkala spíše okrajově, ačkoli jinak byla velmi kritická. Neměli jsme možnost se seznámit s jejich názorem přímo na tento projekt," konstatoval Kutálek.

Lidé jsou však za návrh rádi. „Podporuji každou iniciativu, kterou město v tomto ohledu dělá. Jenom je potřeba dohlédnout na to, aby se vlivem nedostatečné údržby nakonec všechno nepokazilo," konstatoval Hrebíček.

Město se tak do rekultivace parku pustí. „Besedu jsme pořádali proto, abychom zjistili, jestli máme pro tento projekt ze strany obyvatel podporu. Ačkoli asi všechny strany budou muset přistoupit na kompromis, jsem rád, že teď víme, že lidé z Vyškova náš záměr podporují," zakončil veřejnou debatu místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Obnova parku se odehraje ve dvou etapách. „Pokácíme pět stromů v aleji na levém břehu řeky. Ty už svým stavem ohrožují bezpečnost, u dalších dvanácti výrazně zredukujeme koruny. Toto rozhodnutí jsme udělali na základě znaleckého posudku, který jsme nechali vypracovat. Na jaře následujícího roku přijdou na řadu také stromy u Bombastic klubu," nastínil Kutálek.