„Už jsme sice nechali zpracovat projektovou dokumentaci na přesunutí, ale záměr se ukázal být až moc náročný. Zvažovali jsme i jiné možnosti, třeba přistavět ke škole jedno křídlo pro úřad. To by ale bylo asi o šest set tisíc dražší než postavit úřad nový," oznámil Kauf. Předpokládá, že nově zvolené zastupitelstvo bude uvažovat o stavbě přízemního nízkoenergetického domu hned vedle školy.

Někteří z Hrušeckých ale nemají za to, že jde o dobrý nápad. „Připadá mi nesmyslné stavět nový úřad. Pokud je současný pro osazenstvo zbytečně velký, mohl by se přeci dát nějak rozdělit, takže by se část využívala k něčemu jinému," myslí si například Libor Kobzinek.

Čtyři menší byty

Že by se měla budova využít jinak, si myslí i starosta. Má třeba za to, že Hruškám chybí domov důchodců. „Populace stárne, takže tímhle směrem by budova mohla posloužit. Anebo vzhledem k tomu, že ve vesnici není mnoho pozemků vhodných k výstavbě rodinných domů, mohly by u nás vzniknout byty. A to celkem čtyři, dva v přízemí, dva v patře, všechny o velikosti dva plus jedna," vypočetl Kauf.

Podle jeho slov nenašla obec žádné zdroje, kterými by mohla přesunutí úřadu do školy zaplatit. Naproti tomu ale získala dotaci na zateplení budovy školy, na kterém už dělníci pracují. Kromě něj instalují i nová okna. Podle smlouvy mají být práce hotové do konce října. „Chod zařízení ale neohrozí, neboť při začátku školy má být výměna oken hotová a dělníci se budou soustředit na vnější zateplení," ujistil Kauf.

Dotace z Operačního programu Životní prostředí byly nezbytnou podmínkou. „Pokryjí asi padesát procent z celkových nákladů. Ty činí skoro dva miliony sedm set tisíc korun," oznámil starosta.

Projekt na výstavbu nového úřadu zajistí až nově zvolené zastupitelstvo. „Debatovali jsme o tom, jestli to pro něj nezajistit už nyní, ale protože jsme nechali nedávno projektovat opravu chodníků a stavbu lávky, nedostali jsme se k tomu. Všechno tedy bude záležet jen na novém vedení," doplnil starosta Hrušek.