Vyškovská radnice by ráda přestěhovala část svých úředníků z budovy bývalého okresního úřadu a z vyškovského zámku. Cílem je soustředit celý úřad do jednoho objektu. To by uvítali zejména místní, kteří úřední záležitosti musí vyřizovat na několika místech Vyškova. „Určitě by to byla příjemná změna. Za úředníky musím pořád lítat, když jsou rozmístění po celém Vyškově. Zvlášť když má člověk malé dítě, tak by bylo lepší, kdyby byli na jednom místě,“ přála si třeba Jana Kubová z Vyškova.

Nové kanceláře by zastupitelé města rádi viděli v budově na rohu Husovy ulice a náměstí Československé armády ve Vyškově. Ta je ale řadu let v dezolátním stavu. „Náš záměr je finančně hodně náročný. Musíme proto postupovat rozumně. Počítáme s horizontem několika let,“ potvrdil vyškovský starosta Petr Hájek.

Radnice Vyškova by ale tímto krokem v budoucnu ušetřila. Čtyřpodlažní budovu na náměstí Československé armády, které se lidově říká Greplovo, totiž město vlastní. Na jaře roku 2008 ji koupilo za patnáct milionů korun.

Musí platit pronájem

close zoom_in Navíc od ledna letošního roku musí za pronájem bývalého okresního úřadu platit. I tam sedí několik vyškovských úředníků. Objekt v Nádražní ulici totiž nepatří městu, ale Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Dosud jsme ho využívali bezplatně, ale za tento rok budeme platit nájem zhruba čtyři sta tisíc korun,“ prozradil Hájek.

Jenže plánovaný přesun do nových prostor bude tak jako tak velmi nákladný. Budova roky chátrala a dlouhé měsíce na ní nebylo po řemeslnících stopy.

Rozsáhlá rekonstrukce tak může vyjít radnici na desítky milionů korun. „Budova nebyla roky ošetřovaná. Má oprýskanou fasádu, okna jsou rozbitá. Někde chybí úplně. Dělníci budou muset vybourat řadu příček. Navíc uvnitř je opravdu ve špatném stavu,“ popsal starosta. Omšelá budova naproti obchodnímu domu Kojál tak centru města čest svým nevábným vzhledem rozhodně nedělá. Dobrou zprávou ale je, že staticky je podle starosty budova v pořádku.

Budoucnost přestavby závisí na dotacích

Momentální situace ale nutí vyškovskou radnici k radikálnímu šetření a investici v řádech desítek milionů korun si nemůže dovolit.

Všechno tedy závisí na dotacích, o které bude město žádat. „Odbor územního plánování dává dohromady investiční záměr, který pak budeme projednávat. Na základě toho bychom ještě letos chtěli vypracovat projektovou dokumentaci,“ uvedl Hájek.

Stěhování se proto už teď oddaluje. Jen samotná modernizace bude trvat několik let. „Rekonstrukci bychom chtěli rozdělit do dvou let. Rok navíc bude trvat vybudování interiérových prostor podle představ radnice. Takže až začátkem roku 2014 by mohlo dojít k prvnímu stěhování úředníků,“ vypočítal starosta.

Už nyní je jasné, že by se do nových prostor vešli i úředníci z vyškovského zámku, kde nyní sídlí odbor dopravy.

Polovinu zámku by tak radnice mohla nabídnout Jihomoravskému kraji, který vlastní druhou polovinu zámku a provozuje v něm Muzeum Vyškovska. Nabízí se tak možnost rozšířit expoziční prostory pro návštěvníky muzea. „Určitě bychom byli rádi, ale zatím je vše ve stádiu konzultací. Předběžně jsme připravili možnosti, jak by se prostory daly využít. Chceme vyprovokovat jednání mezi Jihomoravským krajem a městem. Rekonstrukce uvolněných kanceláří by totiž samozřejmě něco stála,“ uvedl ředitel Muzea Vyškovska František Korvas.