Třeba ve Slavkově u Brna získali dotaci z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. „Náš projekt Optimalizace řízení lidských zdrojů má zlepšit práci městského úřadu. Určitě máme nějaké rezervy,“ nastínil tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

Slavkovští můžou z dotace, jejíž přijetí ještě musí schválit tamní zastupitelstvo, pětaosmdesát procent z celkových nákladů. Tedy víc než dva a půl milionu korun. Zbytek doplatí ze svého. Dvořák věří, že výsledkem auditu budou úspory. Vyloučil ovšem, že by to znamenalo propouštění úředníků. Městský úřad koncem loňského roku zrušil dva a půl úvazku, to podle tajemníka stačí.

Město nyní hledá firmu, která audit zajistí. Zájemci se můžou přihlásit do 3. února. Hodnota zakázky, přesahuje milion sto tisíc korun. Audit samotný se uskuteční od začátku března do konce listopadu.

Také ve Vyškově chtějí činnost městského úřadu zdokonalit. Město vynaloží padesát tisíc korun za účast v programu, který porovná činnost jeho úřadu se čtyřiasedmdesáti dalšími městy srovnatelné velikosti v republice. Informoval o tom místostarosta Karel Jurka.

Takzvanou Benchmarkingovou iniciativu zajišťuje obecně prospěšná společnost Vzdělávací centrum pro veřejnou správu České republiky. „Tento průzkum nám poskytne základní informace. Bude to první krok, jenž se stane podkladem pro vlastní personální audit,“ objasnil Jurka.

Bojí se o práci

Na rozdíl od Slavkova je v okresním městě téměř jisté, že někteří úředníci odejdou. Vyškovskému deníku Rovnosti to před časem potvrdil starosta Jiří Piňos. Někteří lidé se bojí o práci. „Mám strach, nikdo neví, co bude. Doba je zlá,“ svěřil se jeden z vyškovských úředníků, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ho ovšem zná. Vyškovská radnice nicméně podle tiskové mluvčí Dany Bednářové dává přednost zániku míst po odchodu starších úředníků do penze před vyhazovem pracovníků před penzí.

Vyškovští si přejí prodloužení oficiálních úředních hodin. Lidovci, kteří tvoří koalici, měli tento bod i ve volebním programu. Podle Jurky se vedení vyškovské radnice zalíbil také zlepšovák radnice v partnerském slovenském městě Michalovce. Požadavky lidí tam vyřizuje jeden odpovědný člověk, takže pak nemusejí ve svých záležitostech klepat na dveře několika kanceláří. „Tento nápad se mi líbí, lidé by nemuseli trávit na úřadě zbytečně moc času. Vše ale ještě musíme promyslet, slovenská správa má samozřejmě některé odlišnosti v porovnání s tou naší. Každopádně chceme, aby byl městský úřad k lidem vstřícnější,“ prohlásil vyškovský místostarosta.

Zeštíhlit a zefektivnit radnici chce také podle svých slov vedení Bučovic. Konkrétní kroky si ale zatím chce nechat pro sebe.