Prý mu oznámili, že žádá pozdě. „Přitom mu úřednice ani na jedné schůzce, než se nechal vyřadit z evidence, neřekla, že na příspěvek na dojíždění má nárok. Její práce přece spočívá v pomoci člověku najít zaměstnání. Myslím, že by tedy bylo logické o tom uchazečům alespoň v náznaku něco říct," neskrývala rozhořčení Plisková, jejíž syn, který je částečně invalidní, denně za cestovné zaplatí sto korun.
Možnost získat příspěvek funguje od dubna. O tom, že syn Pliskové zřejmě není jediným, kdo o něm nevěděl, svědčí čísla. „Na Vyškovsku jsme zaznamenali pouze jednu žádost o příspěvek na dojíždění," informovala mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Co se pak týká celé republiky, úředníci přiznali finanční podporu na cestování čtyřiceti lidem.
O příspěvek podle ní můžou požádat uchazeči, kteří budou do nového zaměstnání dojíždět mimo svou obec a jsou v evidenci úřadu práce déle než pět měsíců. „Nový zaměstnavatel musí zároveň uzavřít pracovní poměr s podpořeným uchazečem či zájemcem o zaměstnání na dobu neurčitou nebo na dobu určitou delší než šest měsíců," dodala mluvčí.
Žadateli může úřad vyplatit měsíčně až tři a půl tisíce korun. Záleží ovšem na vzdálenosti. „Do deseti kilometrů nevzniká na příspěvek nárok, pokud je do místa veřejné spojení. Jinak přispíváme tisícikorunou. Od deseti do pětadvaceti kilometrů je to pak jeden a půl tisíce, od pětadvaceti do padesáti kilometrů od bydliště dva a půl tisíce korun. A nad padesát tři a půl tisíce," vyjmenovala Beránková.
Co se týká případu syna Pliskové, blíž se k němu nevyjádřila. „Neznám jeho konkrétní situaci, takže k tomu můžu těžko něco říct. Naši lidé ale klienty informují," okomentovala mluvčí s tím, že informace také visí na nástěnkách kontaktních pracovišť.
Podobnou zkušenost jako Pliskovi nicméně má i Jana Bímová z Vyškova. Nové zaměstnání si našla asi před měsícem a dojíždí do podniku vzdáleného patnáct kilometrů od bydliště. „Takže bych na příspěvek také měla mít nárok. Bohužel mi o něm řekli až kolegové v práci. A zpětně prý dostat nejde," řekla žena.
Nad jednáním úředníků se podivuje i Plisková. „Když má jít o pomoc lidem, nechápu, že jim to nechtějí dát zpětně. Myslím, že je to zlodějina a postup je tak nesmyslně komplikovaný schválně," konstatovala.